Trwa ładowanie...

"Gazeta Polska": to Rosjanie doprowadzili do katastrofy w Smoleńsku

Portal Niezależna.pl i "Gazeta Polska" dotarły do raportu sporządzonego przez płk. Edmunda Klicha, polskiego akredytowanego przy komisji MAK. Według dokumentu to Rosjanie doprowadzili do śmierci 96 osób na pokładzie Tu-154M.

"Gazeta Polska": to Rosjanie doprowadzili do katastrofy w SmoleńskuŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3rywao
d3rywao

Czytaj także: Edmund Klich zdradza kulisy swojej pracy przy badaniu katastrofy smoleńskiej

Dokument o numerze 1271/AK/92/2010/11 zatytułowany „Uwagi Akredytowanego Przedstawiciela Polski przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym do projektu raportu końcowego z badania katastrofy lotniczej samolotu Tu-154M, która wydarzyła się w dniu 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem” został sporządzony 30 listopada 2010 r.

"Osoby odpowiedzialne w Moskwie nakazały służbom kierowania lotami lotniska Smoleńsk 'Północny' sprowadzenie samolotu Tu-154 M do lądowania pomimo wielokrotnych monitów w tym zakresie kierownika lotów i wiedzy, że warunki na lotnisku są wielokrotnie niższe niż minimalnie dopuszczalne do lądowania tego typu samolotu i bezpieczne lądowanie jest praktycznie niemożliwe" - treść raportu cytuje Niezależna.pl.

Raport autorstwa Edmunda Klicha wskazuje, że to Rosjanie wprowadzili załogę Tu-154M w błąd odnośnie położenia samolotu. "Zbyt późne podanie komendy „Horyzont” uniemożliwiło załodze bezpieczne wyprowadzenie samolotu do lotu poziomego i było jedną z przyczyn katastrofy" - brzmi fragment.

Portal wskazuje, że dokument został przekazany do komisji Jerzego Millera. Ta jednak nie uwzględniła kluczowych tez raportu Edmunda Klicha o winie Rosjan za spowodowanie katastrofy.

d3rywao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rywao
Więcej tematów