Trwa ładowanie...
d13014h
09-08-2007 18:30

Gaz rozweselający może zaszkodzić nie na żarty

Często stosowany przy znieczulaniu pacjentów "gaz rozweselający", podtlenek azotu, może wywierać szkodliwy wpływ na ich organizm - informuje pismo "Anesthesiology".

d13014h
d13014h

Podtlenek azotu (N2O), zwany gazem rozweselającym, jest - w mieszaninie z tlenem i innymi gazami - wykorzystywany do znieczulania, ponieważ znosi odczuwanie bólu (choć nie tak skutecznie, jak inne środki znieczulające). Australijscy naukowcy z Alfred Hospital w Melbourne przeprowadzili badania dotyczące ponad 2000 osób operowanych w 19 szpitalach z wykorzystaniem podtlenku azotu - lub bez stosowania tego gazu.

Okazało się, że u pacjentów, którym nie podawano podtlenku, rzadziej występowały komplikacje - na przykład zakażenia ran pooperacyjnych, zapalenie płuc oraz nudności i wymioty. Możliwe także, że gaz ten podwyższa ryzyko zawału serca, jednak uzyskane wyniki dotyczą zbyt małej grupy osób, by mieć pewność.

Zdaniem autorów badań, niekorzystne działanie podtlenku azotu może wynikać z zaburzania metabolizmu niektórych witamin oraz syntezy DNA.

Oprócz anestezjologii podtlenek azotu wykorzystywany jest także jako gaz nośny w przemyśle spożywczym, zwłaszcza przy produkcji bitej śmietany w sprayu oraz do wypełniania opakowań łatwo psujących się produktów w rodzaju chipsów ziemniaczanych (jego oznaczenie to E-942). Poza tym bywa stosowany w tuningu samochodowym - wprowadzany do cylindrów silnika rozkłada się na azot i tlen, co znacznie zwiększa szybkość spalania i daje krótkotrwały wzrost mocy o około 30 procent (dłuższe stosowanie może uszkodzić silnik).

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj