Trwa ładowanie...

Gangi w Polsce mają nowy sposób na zarabianie pieniędzy. Policja wyjaśnia: specjalizują się w nielegalnych papierosach, inwestują ogromne pieniądze w fabryki

• Produkcja nielegalnych papierosów coraz popularniejsza wśród polskich gangów • Policja: fabryki są nowoczesne, monitorowane i mają dobry sprzęt • Nagły wzrost popularności procedery to efekt zysków jakie mogą osiągnąć gangi • Przestępcy produkują papierosy głównie na rynki europy Zachodniej • Grupy inwestują w fabryki papierosów ogromne pieniądze
Share
Gangi w Polsce mają nowy sposób na zarabianie pieniędzy. Policja wyjaśnia: specjalizują się w nielegalnych papierosach, inwestują ogromne pieniądze w fabryki
Źródło: Policja
d2mjc7c

Produkcja nielegalnych papierosów staje się coraz popularniejsza wśród gangów działających w Polsce - wynika z danych CBŚP. Likwidowane fabryki są coraz nowocześniejsze, często monitorowane i wyposażone w sprzęt, który ma utrudniać ich wykrycie.

Polska przestępczość zorganizowana zmienia się od kilku lat. Jak wynika z raportów Centralnego Biura Śledczego Policji grupy przestępcze przekwalifikowują się z przestępczości kryminalnej w m.in. przestępczość gospodarczą; w tym produkcję i obrót nielegalnymi papierosami.

- Widać to w liczbach. W 2015 r. policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali 59 wytwórni krajanki tytoniowej - w 2014 - 24. Jeśli chodzi natomiast o fabryki papierosów to w 2015 r. zlikwidowaliśmy ich dziewięć, gdy tymczasem w 2014 r. - cztery - powiedziała p.o. rzecznika CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

d2mjc7c

Różnice widać też w liczbie zabezpieczonych papierosów - w 2015 r. zabezpieczono ich prawie 187 mln; rok wcześniej - ok. 89 mln.

Jak powiedział jeden z oficerów CBŚP te wzrosty to efekt m.in. zysków, jakie gangi mogą osiągnąć na tym procederze. - Koszt jednej nielegalnie wyprodukowanej paczki papierosów to ok. 80 groszy, podczas gdy na rodzimym rynku przestępcy sprzedają taką paczkę średnio za 6 zł. Najczęściej jednak wywożą "towar" do krajów Europy Zachodniej, uzyskując tam za jedną paczkę papierosów ok. 5 euro" - podkreślił.

Fabryka w Piotrkowie Trybunalskim: wydajność sięgała 2 tys. papierosów na minutę

Produkcją papierosów zajmują się w Polsce często grupy międzynarodowe, np. polsko-ukraińskie. Papierosy produkowane są w różnych warunkach, często niespełniających żadnych norm - w starych halach, stodołach, barakach.

d2mjc7c

Coraz częściej zdarza się jednak, że gangi inwestują w fabryki papierosów duże pieniądze. Przykładem jest choćby zlikwidowana ostatnio przez CBŚP fabryka papierosów w Piotrkowie Trybunalskim. Składała się ona z dwóch w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych do cięcia suszu i produkcji papierosów. Same maszyny warte były ponad milion złotych, a ich wydajność sięgała 2 tys. papierosów na minutę.

- Jeśli do Polski przemycane są papierosy, to głównie zza wschodniej granicy. Z kolei maszyny do produkcji nielegalnych papierosów trafiają do nas z krajów bałtyckich. Przewożone są legalnie, bo zgłasza się je do odprawy celnej np. jako maszyny do produkcji ołówków - powiedział oficer CBŚP.

d2mjc7c

Podziel się opinią

Share
d2mjc7c
d2mjc7c
Więcej tematów