Gala Medalu Wolności Słowa. Oglądaj relację na żywo
Już po raz trzeci Fundacja Grand Press uhonorowała osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności wręczono Medale Wolności Słowa. Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymał były prezydent Lech Wałęsa.
30.08.2023 | aktual.: 30.08.2023 21:46
Wydarzenie Gala Wolności Słowa jest od trzech lat organizowane przez Fundację Grand Press w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej i wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.
- Nasze spotkanie nie jest konkursem, więc nie możemy mówić o zwycięzcach. Zwycięzcami jesteśmy my wszyscy, którzy możemy słuchać mądrych i pięknych słów wspaniałych Polek i Polaków. Słów, które ważą znaczą i które są nam potrzebne teraz bardziej niż kiedykolwiek po 1989 roku - stwierdziła rozpoczynając Galę Medalu Wolności Słowa prezes Fundacji Grand Press Weronika Mirowska.
Medale dla prof. Ewy Łętowskiej i Piotra Świerczka
W tegorocznej edycji laureatką Medalu Wolności Słowa została prof. Ewa Łętowska.
- Ja bardzo państwo dziękuję, ale ja jestem czas przeszły. Nagrody powinni otrzymywać ci, którzy reprezentują czas teraźniejszy - stwierdziła prof. Łętowska. - Ta moja nagroda za wytrwałość trochę mnie martwi. Nagradzać powinno się za czas teraźniejszy - dodała, wskazując, że jej zdaniem zasłużyła na nią prof. Barbara Engelking.
Medal w kategorii Media otrzymał Piotr Świerczek, dziennikarz TVN.
- To dla mnie ogromny zaszczyt, biorąc pod uwagę grono, w jakim się znalazłem - stwierdził nagrodzony, zwracając się do pozostałych nominowanych: Bianki Mikołajewskiej i Tomasza Terlikowskiego. - Nie wiem, czy państwo pamiętacie, ale tuż po emisji mojego materiału "Siła kłamstwa", pewien polityk, który często się w moim materiale pokazywał, otrzymał order. Teraz, tak trochę żartobliwie powiem, ja teraz też swój mam - zwrócił uwagę Świerczek.
Laureatami Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatel/Obywatelka zostali Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak.
- Jestem ogromnie wzruszona, tym bardziej że nagrody zazwyczaj dostaje mój mąż i do tego jestem przyzwyczajona - stwierdziła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak. - Korzystając z okazji, chciałabym zwrócić się do wszystkich pań. Statystyki wskazują, że tylko 30 proc. z nas bierze udział w wyborach. Wyjdźcie z domu i oddajcie głos, możemy dużo zmienić - stwierdziła.
- Podpisuję się pod każdym słowem mojej żony - stwierdził Jerzy Owsiak. - Uważam, tak jak ona, że wszyscy nominowani zasługują na ten medal - dodał.
- Kochani, dbajcie o ten kraj - apelował Owsiak, namawiając do udziału w wyborach. - Zróbmy wszystko, żeby ten kraj był piękny. Nie mówię na kogo macie głosować, głosujcie na kogo chcecie. Ale bądźmy Polską piękną, przyjazną, przyjemną - dodał.
Specjalny Medal Wolności Słowa dla Lecha Wałęsy
- Wszystkie nasze medale otrzymują osoby wybitne. Ale nasz Specjalny Medal Wolności Słowa musi otrzymać człowiek wyjątkowy. Oto on, prezydent Lech Wałęsa - stwierdziła Weronika Mirowska, wymieniając nazwisko laureata.
- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie - stwierdził Wałęsa. - Zawsze w mom życiu, gdy działy się szczególne rzeczy w Polsce dostawałem jakieś wyróżnienie. Zawsze się zastanawiałem, po co mi to? Dlaczego mi to dają - dodał.
Tegoroczne nominacje do Medalu Wolności Słowa
Medale Wolności Słowa przyznawane są w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. Kandydatów zgłaszają redakcje, organizacje pozarządowe oraz pełnoletni Polacy.
W poprzednich edycjach medalami zostali uhonorowani: dziennikarze Andrzej Poczobut i Piotr Jacoń, prawnicy Adam Bodnar i Igor Tuleya, historyczka i edukatorka Agnieszka Jankowiak-Maik oraz nauczycielka i aktywistka Katarzyna Wappa. To oni m.in. wchodzą w skład kapituły tej nagrody.
W tym roku nominacje do Medalu Wolności Słowa otrzymali:
Kategoria Instytucja
- Prof. Barbara Engelking, profesorka Polskiej Akademii Nauk i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN - za stanowczą obronę prawdy historycznej i badań naukowych;
- Karol Grabski i Julia Łowkis, aktywiści - za nieustanny, uliczny protest przeciwko propagandzie TVP oraz inteligentną satyrę z kuriozalnych poczynań władzy;
- Prof. Ewa Łętowska, była rzeczniczka praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego - za klarowne tłumaczenie Polakom, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych.
Kategoria Media
- Bianka Mikołajewska, szefowa Magazynu WP - za dziennikarską odwagę połączoną z rzetelnością oraz kompasem etycznym;
- Piotr Świerczek, dziennikarz TVN 24 - za najwyższej próby dziennikarstwo śledcze, demaskowanie kłamstw władzy, które zaowocowało gestem solidarności polskiego środowiska medialnego;
- Tomasz Terlikowski, publicysta - za obronę swoich przekonań i drogę pod prąd, niezależnie od krytyki swojego środowiska.
Kategoria Obywatel/Obywatelka
- Zbigniew Hołdys, muzyk, felietonista - za emocje i rozum w obronie liberalnych oraz demokratycznych wartości;
- Dominik Kuc, aktywista - za stworzenie ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ i działanie na rzecz tej społeczności;
- Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, założyciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych.