Trwa ładowanie...
d26r8rq
d26r8rq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

G-8 przyjęło plan współpracy w sferze edukacji

Przywódcy G-8, siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji, zadeklarowali w Strielnie koło Petersburga, że ich kraje będą aktywnie współpracować w sferze edukacji i rozwoju społeczeństwa
innowacyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d26r8rq

Państwa "Ósemki" zapowiedziały tworzenie nowoczesnych, efektywnych systemów edukacji, odpowiadających wymogom globalnego społeczeństwa innowacyjnego, a także wspieranie inwestycji w sferze edukacji oraz współpracę z sektorem prywatnym w rozwijaniu sieci placówek naukowych.

Liderzy Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji obiecali, że będą dzielić publiczne środki inwestycyjne w taki sposób, aby edukacja stała się opłacalna dla inwestorów prywatnych. Zobowiązali się też do stymulowania inwestycji w tworzenie sieci badawczej.

Kraje Ósemki zaapelowały do wszystkich państw rozwiniętych, aby brały na siebie główną rolę w opracowywaniu strategii w sferze edukacji. Szczególną uwagę - ich zdaniem - należy poświęcić Afryce, gdzie - jak zauważyli - ponad 40 mln dzieci, z czego 60 proc. stanowią dziewczęta, nie ma dostępu do edukacji.

d26r8rq

Przywódcy G-8 zwrócili też uwagę na konieczność doskonalenia systemu kształcenia imigrantów i podwyższenia statusu nauczycieli na świecie. Opowiedzieli się za zachowaniem różnorodności systemów kształcenia, uznając, że nie należy wprowadzać jednolitych standardów nauczania na całym świecie.

Edukacja była jednym z trzech - obok globalnego bezpieczeństwa energetycznego i walki z chorobami zakaźnymi - oficjalnych tematów szczytu G-8 w Strielnie.

Z inicjatywy Władimira Putina liderzy ośmiu państw spotkali się w niedzielę w Pałacu Konstantynowskim z uczestnikami "młodzieżowego G-8", czyli uczniami z Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji, którzy przyjechali do Petersburga na swój własny szczyt.

Jerzy Malczyk

d26r8rq

Podziel się opinią

Share

d26r8rq

d26r8rq
Więcej tematów