Fundusze Europejskie wspierają zieloną edukację
Pomimo, że nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa, edukacja w tym zakresie nadal jest konieczna. Potrzebę tę dostrzega Unia Europejska, która przeznacza liczne środki m.in. na działania promujące postawy proekologiczne w krajach członkowskich. Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko właśnie teraz oferuje wsparcie dla podejmujących proekologiczne inicjatywy edukacyjne.
Współcześnie wszyscy mierzymy się ze zmianami klimatu oraz ich konsekwencjami. Na szczęście nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa. Potwierdza to jedno z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska[1]. Wskazuje ono, że aż 75% respondentów i respondentek zauważa, że ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak m.in. huraganowe wiatry, susze, gwałtowne ulewy czy powodzie występują częściej niż kiedyś. Ich konsekwencją są m.in. ograniczenia w dostępie do wody, energii elektrycznej czy zniszczenia dobytku. Aby temu zapobiec, część z nas decyduje się na oszczędzanie wody w czasie upałów, oszczędzanie energii elektrycznej w domu, termomodernizację domu, instalację odnawialnych źródeł energii oraz dbanie o zieleń w okolicy. W tym samym badaniu zaledwie 34% ankietowanych przyznała, że podjęła takie działania. Czemu tak niewielu z nas angażuje się osobiście? Odpowiedzią może być brak wystarczającej wiedzy o tym, w jaki sposób możemy zadbać o klimat. Potrzebę aktywnego działania w zakresie promocji postaw proekologicznych i kształtowania świadomości ekologicznej dostrzega Unia Europejska, oferując środki na realizację projektów poświęconych zielonej edukacji.
Unia gra w zielone
Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój są bardzo ważne dla Unii Europejskiej. W 2019 roku kraje wspólnoty, w tym Polska, zaczęły wcielać w życie postanowienia zapisane w tzw. Europejskim Zielonym Ładzie – ambitnym planie, który pozwoli osiągnąć Europie neutralność klimatyczną do 2050 roku. W trosce o tę równowagę podejmujemy działania ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Najważniejsze z nich to zastosowanie nowych technologii i odnawialnych źródeł energii, zwiększanie efektywności energetycznej oraz zastosowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której odpady są używane ponownie jako surowce. Wykorzystujemy też naturalne sposoby pochłaniania szkodliwych gazów, np. wspieramy zalesianie i tworzenie terenów zielonych w miastach oraz chronimy tereny podmokłe.
Poprzez finansowanie różnorodnych projektów ekologicznych, Unia Europejska wspiera kraje członkowskie w osiąganiu określonych celów – zarówno redukcji emisji gazów cieplarnianych, jak i ochrony różnorodności biologicznej, efektywności energetycznej czy innych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Niezbędna jest także edukacja społeczeństwa i zapewnienie na nią odpowiednich środków finansowych. W programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 trwają aktualnie nabory wniosków, w których można się ubiegać o dofinansowanie dla projektów edukacyjnych z zakresu m.in. adaptacji do zmian klimatu, ochrony przyrody, w tym zasobów wodnych oraz zapobiegania powstawania odpadów i odpowiedniego nimi gospodarowania.
Edukacja dla każdego
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to kontynuacja wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko (realizowanych w latach 2007-2013 oraz 2014-2020). Jego głównym celem jest wspieranie inwestycji, które umożliwiają zrównoważony rozwój kraju. Co oznacza to pojęcie? Zrównoważony rozwój to taki, który pozwala zaspokajać obecne potrzeby, ale jednocześnie myśli o potrzebach przyszłych pokoleń. Działania dotyczące klimatu i ochrony zasobów wpisują się w tę koncepcję. Ponad 140 mln zł z budżetu programu zarezerwowano na wsparcie edukacji proekologicznej. Środki te będą przeznaczone na projekty, które zwiększają wiedzę mieszkańców i mieszkanek na temat zmian klimatu i ochrony przyrody. Nawet te najdrobniejsze działania mogą mieć bowiem wpływ na środowisko, w którym żyjemy.
Właśnie dlatego, obok niezbędnych zmian systemowych, potrzebujemy również zmiany sposobu naszego myślenia. Edukacja staje się tu kluczowa, ponieważ pozwala zrozumieć wpływ codziennej działalności każdego z nas na środowisko. Uświadamia, jak każdy z nas może – niekiedy wręcz w banalny sposób – przeciwdziałać zmianom klimatu. Przykładowo, odpowiednie gospodarowanie wodą i troska o jej retencję może przyczynić się do zmniejszenia niekorzystnych efektów susz. Zmiana diety na bardziej przyjazną planecie pozwoli ograniczyć zużycie zasobów pod produkcję mięsa. Ograniczenie konsumpcji i oszczędzanie energii pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i oszczędzać surowce. Segregowanie odpadów może pomóc w efektywniejszym odzysku np. tworzyw sztucznych i zmniejszyć emisję szkodliwego metanu na składowiskach. Warto byśmy o tym pamiętali i uczyli tego innych.
Dobry przykład
Projekt edukacyjny Klimada 2.0, dofinansowany ze środków europejskich, z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, to przykład realizacji, która dostarcza niezbędną wiedzę w zakresie zmian klimatu. W ramach projektu powstały narzędzia i treści edukacyjne. Korzystają z nich zarówno instytucje i urzędy podejmujące działania adaptacyjne (ograniczające negatywne skutki zmian klimatu), jak również grupy zawodowe i środowiska naukowe zajmujące się kwestiami zmian klimatycznych. Dzięki poradom dostępnym na stronie internauci i internautki dowiadują się, co mogą zrobić każdego dnia, by chronić klimat. Nauczyciele mogą również skorzystać ze specjalnych materiałów do prowadzenia lekcji.
Sprawdź, jakie są możliwości!
Zdobywanie i przekazywanie wiedzy o środowisku, wpływie naszej działalności na jego stan, a także sposobach przeciwdziałania zmianom klimatu, jest naszym wspólnym zadaniem. Zmiana codziennych nawyków ma ogromne znaczenie, ponieważ za zmiany klimatu odpowiadamy wszyscy. O środowisku i klimacie musimy myśleć w domu, w podróży, na zakupach czy wyrzucając śmieci. Konieczne są więc działania edukujące na ten temat. Wszelkiego rodzaju proekologiczne inicjatywy edukacyjne stanowią w tym zakresie istotny element. Tylko od nas zależy, czego nauczymy siebie i innych oraz jak wspólnie będziemy chronić klimat i środowisko.
Dla tych, którzy są otwarci na promowanie proekologicznych postaw wśród mieszkańców i mieszkanek, Fundusze Europejskie oferują finansowe wsparcie. Sprawdź aktualne nabory i możliwości, jakie daje program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Szczegóły ogłoszonych naborów można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a wstępne informacje o planowanych naborach – na stronie programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/nabory/harmonogram-naborow-wnioskow/
[1] Jednotematyczne badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski, Badanie dotyczące adaptacji do zmian klimatu, raport z badania przeprowadzonego przez PBS Sp. z o.o. na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, 2022 r.