Fundusz Kościelny zostaje
Fundusz Kościelny pozostaje zgodnie z Konkordatem do momentu, gdy o projekcie ustawy w sprawie likwidacji Funduszu wyda opinię Stolica Apostolska - powiedział przewodniczący Komisji ze strony rządowej
minister Włodzimierz Cimoszewicz.
Prawie trzy godziny nad Funduszem Kościelnym, którego likwidację postulują senatorowie SLD i UP, debatowała we wtorek rządowa- kościelna Komisja Konkordatowa w pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Projekt ustawy w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego został złożony 29 lipca w Senacie.
Przewodniczący Komisji ze strony rządowej, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że rozmowy dotyczyły głównie problemu, wynikającego z senackiej inicjatywy projektu ustawy znoszącej Fundusz Kościelny. Cimoszewicz poinformował stronę kościelną, że ten projekt nie wynika z inicjatywy rządu i że w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok przewidział odpowiednie środki na Fundusz Kościelny.
Minister Cimoszewicz poinformował, że został powołany zespół finansowy, który będzie zajmował się wszystkimi innymi problemami dotyczącymi finansów Kościoła, a w przyszłości może zajmie się także projektem ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Dodał, że zgodnie z propozycją Stolicy Apostolskiej tworzony jest dodatkowy zespół ds. wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Zapytany, co dalej z Funduszem Kościelnym, min. Cimoszewicz przypomniał, że rząd nie inicjował propozycji dotyczących zmian. Rząd liczył się i liczy z dalszym funkcjonowaniem tego funduszu - dodał.
Przewodniczący Komisji ze strony kościelnej biskup Tadeusz Pieronek zapewnił, że prace komisji przebiegały bardzo spokojnie, ponieważ chodzi nam o sprawy nie tylko kościelne, ale także o dobra kultury narodowej. W sprawach finansowych, o których ostatnio było bardzo głośno, głos Komisji był głosem rozsądku.
Na pytanie, czym miałby się zajmować zespół ds. finansowych Kościoła, bp Pieronek powiedział, że generalnie rzecz biorąc wszystkimi kwestiami, związanymi z finansami, jakie są do dyspozycji Kościoła, głównie do celów społecznych. Nie chodzi o fundusze wewnętrzne Kościoła, tylko o te, które są używane do wypełniania roli społecznej, jaką Kościół wypełnia, m.in. na działalność charytatywną, oświatową, wychowawczą i opiekuńczą - wyjaśnił biskup.
Następne spotkanie Komisji jest zaplanowane na styczeń przyszłego roku.
Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Z Funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo- wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach.