Trwa ładowanie...
d3eh4nb
16-11-2004 21:10

Fundusz Kościelny zostaje

Fundusz Kościelny pozostaje zgodnie z Konkordatem do momentu, gdy o projekcie ustawy w sprawie likwidacji Funduszu wyda opinię Stolica Apostolska - powiedział przewodniczący Komisji ze strony rządowej
minister Włodzimierz Cimoszewicz.

d3eh4nb
d3eh4nb

Prawie trzy godziny nad Funduszem Kościelnym, którego likwidację postulują senatorowie SLD i UP, debatowała we wtorek rządowa- kościelna Komisja Konkordatowa w pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Projekt ustawy w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego został złożony 29 lipca w Senacie.

Przewodniczący Komisji ze strony rządowej, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że rozmowy dotyczyły głównie problemu, wynikającego z senackiej inicjatywy projektu ustawy znoszącej Fundusz Kościelny. Cimoszewicz poinformował stronę kościelną, że ten projekt nie wynika z inicjatywy rządu i że w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok przewidział odpowiednie środki na Fundusz Kościelny.

d3eh4nb

Minister Cimoszewicz poinformował, że został powołany zespół finansowy, który będzie zajmował się wszystkimi innymi problemami dotyczącymi finansów Kościoła, a w przyszłości może zajmie się także projektem ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Dodał, że zgodnie z propozycją Stolicy Apostolskiej tworzony jest dodatkowy zespół ds. wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Zapytany, co dalej z Funduszem Kościelnym, min. Cimoszewicz przypomniał, że rząd nie inicjował propozycji dotyczących zmian. Rząd liczył się i liczy z dalszym funkcjonowaniem tego funduszu - dodał.

Przewodniczący Komisji ze strony kościelnej biskup Tadeusz Pieronek zapewnił, że prace komisji przebiegały bardzo spokojnie, ponieważ chodzi nam o sprawy nie tylko kościelne, ale także o dobra kultury narodowej. W sprawach finansowych, o których ostatnio było bardzo głośno, głos Komisji był głosem rozsądku.

Na pytanie, czym miałby się zajmować zespół ds. finansowych Kościoła, bp Pieronek powiedział, że generalnie rzecz biorąc wszystkimi kwestiami, związanymi z finansami, jakie są do dyspozycji Kościoła, głównie do celów społecznych. Nie chodzi o fundusze wewnętrzne Kościoła, tylko o te, które są używane do wypełniania roli społecznej, jaką Kościół wypełnia, m.in. na działalność charytatywną, oświatową, wychowawczą i opiekuńczą - wyjaśnił biskup.

d3eh4nb

Następne spotkanie Komisji jest zaplanowane na styczeń przyszłego roku.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Z Funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo- wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj