PolskaFundusz Kościelny nie zostanie zlikwidowany?

Fundusz Kościelny nie zostanie zlikwidowany?

Z powodu braku oficjalnego stanowiska komisji
konkordatowej przerwano prace nad projektem ustawy o likwidacji
Funduszu Kościelnego. Senackie komisje nie zgodziły się
na wycofanie projektu, o co apelowali przedstawiciele m.in.
kościoła katolickiego, ewangelicko-reformowanego, prawosławnego,
zielonoświątkowców oraz ewangelicko-augsburskiego.

Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy zgłoszonego przez SLD-UP odbyło się na wspólnym posiedzeniu komisji: Polityki Społecznej i Zdrowia, Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Ustawodawstwa i Praworządności.

Zgodnie z ratyfikowanym przez Polskę Konkordatem ze Stolicą Apostolską do regulacji spraw finansowych, dotyczących Kościoła musi zostać powołana specjalna komisja rządowo-kościelna, która w ramach komisji konkordatowej analizowałaby dokonywane uzgodnienia.

Od 1999 roku obie strony podnosiły potrzebę reformy Funduszu Kościelnego, a to uchyla argument, że (żądanie likwidacji Funduszu Kościelnego - PAP) jest to żądanie jednej strony, nieprzemyślane i incydentalne - powiedziała przewodnicząca senackiej komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Krystyna Sienkiewicz (SLD-UP).

Fundusz Kościelny powstał w 1950 roku jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Ze środków Funduszu pokrywane są m.in. ubezpieczenia duchownych wszystkich wyznań, którzy nie mają umów o pracę, także misjonarzy i zakonników. Senator Krystyna Sienkiewicz poinformowała, że od 83 do 86 proc. środków z Funduszu Kościelnego trafia do kościoła katolickiego, a od 6 do 11 proc. - do kościoła prawosławnego.

W 2004 roku budżet Funduszu Kościelnego wynosił 78 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)