Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie: 30 września kończy się wypłacanie świadczeń
30 września mija termin odbierania świadczeń
dla ofiar nazizmu - poinformował
przewodniczący Zarządu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie"
Mariusz Muszyński. Jak dodał, 1 października "świadczenia te
przepadną", stąd osoby zainteresowane mają już niewiele czasu na
ich odebranie.
Zakończenie procesu wypłat - mówił Muszyński na konferencji prasowej - nie oznacza jednak końca udzielania pomocy pokrzywdzonym przez III Rzeszę. Program ma być kontynuowany ze środków własnych Fundacji oraz funduszy pozyskanych z zewnątrz.
Ciągle żyją osoby, które potrzebują pomocy, czyli ciągle potrzebna jest opieka. Ich liczbę oceniamy na 600-700 tysięcy. Nie wszystkie te osoby otrzymały do tej pory świadczenia z Fundacji - dodał szef Zarządu Fundacji
Od momentu powstania, Fundacja wypłaciła odszkodowania w łącznej kwocie 1,3 mld euro. W ramach dwóch wypłat dotarły one do ok. 1 mln osób.
Jak zaznaczył przewodniczący Rady Fundacji, wicemarszałek Senatu Ryszard Legutko, w związku z zakończeniem okresu wypłacania świadczeń niemieckich, pora jest "na nowe określenie programu działań" Fundacji.
Do nowych zadań Legutko zaliczył: kontynuowanie wsparcia dla Polaków poszkodowanych w okresie II wojny światowej, projekty badawcze i edukacyjne mające na celu upowszechnienie prawdy historycznej oraz działania na rzecz współpracy i pojednania polsko-niemieckiego.
Muszyński przekonywał, że jeżeli narody polski i niemiecki będą unikać prawdy historycznej o "strasznym okresie II wojny światowej", to nigdy nie dojdzie do prawdziwego pojednania między nimi, lecz do "zafałszowania" wzajemnych stosunków. Ta prawda może stanowić jedyny racjonalny i naturalny fundament do budowy pojednania- argumentował szef Zarządu Fundacji.
Zdaniem Muszyńskiego, 15-letni proces wypłat "nie został do końca wykorzystany" dla poprawy stosunków między Polską i Niemcami. Szkoda, bo to w zasadzie nasz największy, jeśli nie jedyny, sukces w naszych stosunkach dwustronnych w tych 15 latach. Ta forma zadośćuczynienia mogła i powinna stanowić naturalny pomost i fundament dla pojednania mentalnego i społecznego - zaznaczył.
Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" została powołana dnia 16 października 1991 roku w wyniku umowy między rządami Polski i Niemiec. Na mocy tego porozumienia, Niemcy przekazali 500 mln marek na rzecz pomocy szczególnie poszkodowanym ofiarom prześladowań nazistowskich w naszym kraju. W latach 1992-2002 na tej podstawie Fundacja wypłaciła pomoc humanitarną w wysokości ponad 732 mln złotych dla około miliona Polaków.