Fundacja Panoptykon laureatem Nagrody Radia TOK FM
Fundacja Panoptykon i jej szefowa Katarzyna Szymielewicz zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Kapituła wyróżniła laureatów "za podjęcie walki w ważnych i nie zawsze łatwych sprawach".
01.03.2013 | aktual.: 01.03.2013 23:41
TOK FM poinformowało, że wyróżnieni - Katarzyna Szymielewicz i Fundacja Panoptykon otrzymali nagrodę "za czujność i podjęcie walki w ważnych i nie zawsze łatwych czy medialnie popularnych sprawach".
Słuchacze rozgłośni zgłaszając Katarzynę Szymielewicz i Fundację Panoptykon do nagrody argumentowali: "Walnie przyczyniła się do wycofania poparcia przez rząd polski, a w konsekwencji, z powodu rozlania się protestów na inne kraje europejskie, odrzucenia kontrowersyjnych przepisów ACTA przez Parlament Europejski"; "Będzie symbolicznym wsparciem dla organizacji pozarządowych w Polsce, pokazaniem, iż działalność w ramach społeczeństwa obywatelskiego ma faktyczny wpływ na rzeczywistość".
Cytowana w komunikacie Lidia Kołucka-Żuk wygłaszając laudację na cześć nagrodzonych zwróciła uwagę: "wasza dzielność, w szczególności w ciągu ostatniego roku, to niebywały i fantastyczny sukces, za który powinniśmy być wam wdzięczni. Wasz głos w debacie publicznej zmienił zupełnie sposób rozmowy, dialogu z władzą. O lata świetlne posunęliśmy się w działaniach na rzecz demokracji partycypacyjnej".
- Panoptykon to jedna z tych organizacji, której działania wsparliśmy w głębokim przekonaniu, że wasz profesjonalizm bierze się z pasji i ciężkiej pracy. (...) Wypracowaliście swój sukces i jesteście przykładem dla całego sektora pozarządowego - dodała Kołucka-Żuk.
Fundacja Panoptykon powstała w 2009 r. z inicjatywy czwórki prawników; działa na rzecz ochrony praw człowieka. "Interesują nas współczesne formy kontroli i nadzoru nad społeczeństwem oraz zagrożenia, jakie się z nimi wiążą: coraz większe i lepiej zintegrowane bazy danych, wszechobecny monitoring wizyjny, nowe narzędzia służące identyfikacji, coraz bardziej inwazyjne metody kontrolowania czasu pracy, nowe środki bezpieczeństwa w miastach i na lotniskach, międzynarodowa wymiana informacji bankowych, coraz szersze uprawnienia służb specjalnych, kolejne próby kontrolowania przepływu informacji w internecie i rejestrowania naszej codziennej aktywności" - tak o swojej działalności fundacja pisze na swojej stronie internetowej.
Nagroda Radia TOK FM im. Anny Laszuk jest przyznawana osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. Nagroda została przyznana po raz trzeci - w poprzednich latach nagrodzeni zostali Danuta Wałęsa i Michał Boni.