Trwa ładowanie...

"Fryzjer" i 20 innych działaczy odpowie za korupcje w piłce nożnej

Ryszard F., pseudonim Fryzjer, ponownie odpowie przed sądem za korupcje w piłce nożnej. Na ławie oskarżonych zasiądzie wraz z 20 działaczami. Akt oskarżenia, który trafił do wrocławskiego sądu, jest ostatnim w trwającym 10 lat śledztwie dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej.

Share
"Fryzjer" i 20 innych działaczy odpowie za korupcje w piłce nożnej
Źródło: WP.PL
df7y611

To kolejny akt oskarżenia, w którym jednym z główny oskarżonych jest "Fryzjer". W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia.

Przed wrocławskim sądem toczy się również proces, w którym "Fryzjer" odpowiada za założenie i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. "Fryzjerowi" postawiono w tym akcie oskarżenia 110 zarzutów.

df7y611

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, tym razem "Fryzjer" został oskarżony o 19 przestępstw. To m.in. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która korumpowała obserwatorów i sędziów piłkarskich, co miało mieć wpływ na wyniki meczów piłkarskich.

- Zachowania te polegać miały na podejmowaniu w czasie meczów decyzji korzystnych dla Pogoni Szczecin, Ruchu Chorzów, Zagłębia Lubin, Podbeskidzia Bielsko Biała, GKS Bełchatów, Kotwicy Kołobrzeg, co zmierzało do zapewnienia tym klubom korzystnych wyników sportowych w sezonie 2003-2004, w rozgrywkach o mistrzostwo II i III ligi piłkarskiej. Kwoty korzyści majątkowych objętych zarzutami oscylowały w granicach od tysiąca do 30 tys. zł - podała Zimoląg.

Oprócz "Fryzjera" na ławie oskarżony w tej sprawie zasiądzie jeszcze 20 osób. To m.in. byli obserwatorzy PZPN, sędziowie, działacze klubów oraz pośrednicy transakcji korupcyjnych.

Prokurator dodała, że w czerwcu do sądów trafiło łącznie 5 aktów oskarżenia dotyczących korupcji w piłce nożnej. - Były to ostatnie akty oskarżenia w tej sprawie - powiedziała Zimoląg.

df7y611

Efektem prowadzonego przez 10 lat śledztwa dotyczącego korupcji w polskiej piłce nożnej jest kilkadziesiąt aktów oskarżenia, które trafiły do sądów w różnych częściach kraju. Oskarżono łącznie działaczy z 84 klubów piłkarskich.

Zdaniem śledczych najbardziej liczącym się pośrednikiem w transakcjach korupcyjnych był "Fryzjer" i jego bliski współpracownik Marian D. oraz sędzia Grzegorz G. "Osoby te blisko ze sobą współpracowały i +świadczyły swoje usługi+ działaczom wielu klubów piłkarskich" - dodała prokurator.

df7y611

Podziel się opinią

Share
df7y611
df7y611
Więcej tematów