Trwa ładowanie...
d4a7itj

Frontex: rekordowa liczba nielegalnych przekroczeń granic UE

Unijna agencja ds. granic zewnętrznych Frontex poinformowała, że granice te nielegalnie przekroczyła w ciągu 11 miesięcy tego roku rekordowa liczba ok. 1,55 miliona ludzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frontex: rekordowa liczba nielegalnych przekroczeń granic UE
(WP, Fot: Robert Kulig)
d4a7itj

W listopadzie nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE naliczono 269 tys.; w listopadzie 2014 roku były to 283 tys.

Liczba migrantów docierających do Grecji wyniosła w listopadzie 108 tys., czyli była o ponad połowę mniejsza niż w październiku. Frontex wiąże ten spadek z pogarszającą się pogodą, utrudniającą przeprawę z Turcji na greckie wyspy, ale nie wyklucza, że pewną rolę odegrały także zaostrzone kontrole graniczne na tzw. trasie przez Bałkany Zachodnie.

Na Bałkanach Zachodnich naliczono w listopadzie 164 tys. nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE, a w okresie od stycznia do końca listopada - 667 tys., czyli 22 razy więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

d4a7itj

W okresie od stycznia do końca listopada br. liczba migrantów docierających na greckie wyspy wyniosła ponad 715 tys., co oznacza, że była 16 razy wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej przybyło Syryjczyków, a w następnej kolejności Afgańczyków i Irakijczyków.

Listopad był czwartym z kolei miesiącem spadku liczby migrantów zaobserwowanych między Libią a Włochami. Liczba wykrytych przypadków nielegalnego dotarcia tą trasą do UE wyniosła w listopadzie 3,2 tys., co oznacza spadek o dwie trzecie w porównaniu z październikiem. Najwięcej migrantów docierających do Włoch stanowili Erytrejczycy i Nigeryjczycy.

Frontex zwrócił uwagę że wielu z tych migrantów, których policzono w Grecji, po raz drugi wjechało do UE przez Węgry bądź Chorwację.

d4a7itj

Podziel się opinią

Share
d4a7itj
d4a7itj
Więcej tematów