Front nad Polską. Szkwał burzowy na zachodzie

Obraz
Źródło zdjęć: © zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl | Grzegorz
Arkadiusz JastrzębskiKarolina Kołodziejczyk

/ 7Nawałnice idą z zachodu

Obraz
© zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl | Grzegorz

Przez Polskę przechodzi chłodny front, który przynosi gwałtowne burze. Możliwe są lokalne wichury, ulewy i gradobicia.

Szkwał burzowy dotarł ok. godziny 19 do Warszawy. Wieje porywisty wiatr, w niektórych dzielnicach pada intensywny deszcz, jednak docierają do nas sygnały, że nad miastem pojawiła się burza piaskowa.

Tuż po południu szkwał burzowy nadciągnął na Pomorze Zachodnie i Środkowe oraz nad Lubuskie i Dolnośląskiem. Nad Szczecinem pojawił się szkwał burzowy, a ulewa przegoniła z plaży turystów m.in. w Świnoujściu. Grzmi i błyska także na północ od Gorzowa Wlkp. oraz w okolicach Legnicy, Jeleniej Góry i Wrocławia.

Jak podaje Radio Szczecin, na Pomorzu wichura uszkodziła linie energetyczne w okolicy miejscowości Kodrąb oraz w Świnoujściu na ulicy Barlińskiego.

Do godz. 14:30 strażacy w woj. zachodniopomorskim mieli już ponad 50 zgłoszeń ws. burz. - To przede wszystkim wezwania do usunięcia konarów z jezdni i okolic budynków. Odpukać - do tej pory nikomu nic się nie stało - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską mł. ogn. Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie. Zgłoszenia dotyczą także okolic Gryfic, Stargardu, Białogardu oraz Kamienia Pomorskiego.

W Słupsku wiatr przewrócił rusztowanie na plac zabaw przy przedszkolu Kubusia Puchatka na os. Niepodległości. Chwilę wcześniej bawiły się tam dzieci, ale opiekunki przed burzą zabrały je do sal.

Z kolei w Przechlewie koło Człuchowa (woj. pomorskie) drzewo osunęło się na budynek przy ul. Szkolnej.

Kpt. Dariusz Szymura z lubuskiej straży pożarnej mówi, że w ich regionie wezwania napływają z północnych powiatów. - Usuwamy gałęzie i powalone słabe drzewa - dodaje.

Czekamy na Wasze zdjęcie i filmy z nadejścia frontu: dziejesie.wp.pl

Poniżej burzowe chmury nad Oleśnicą, które na zdjęciu przesłała nam czytelniczka.

Obraz
© zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

"Nowe Warpno-zachodniopomorskie. Początek zmiany aury,najpierw dość silny wiatr i momentalna zmiana temperatury o kilka stopni i później deszcz" - informuje pan Andrzej.

Obraz
© zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

/ 7Zderzenie chłodu z upałem

Obraz
© antistorm.eu/screen

"Nad Słupskiem i Ustką czarne chmury pojawiły się po godz. 13:30. Nagłe porywy wiatru podniosły z ulic obłoki piasku po susz. Nie wygląda to dobrze" - pisze na adres dziejesie.wp.pl internautka Agata. W ciągu godziny temp. spadła o 10 st. C.

Czekamy na więcej zdjęć i filmów? Prześlij je nam przez dziejesie.wp.pl

Na rozgrzane powietrze - z północnego zachodu - wraz z frontem nasuwa się chłodne powietrze pochodzenia polarno-morskiego - ostrzegają synoptycy Biura Prognoz Cumulus.

/ 7Trąby powietrzne i grad

Obraz
© Cumulus

Do wieczora gwałtowne burze dotrą nad centralną i wschodnią Polskę. Burze mogą lokalnie przyjmować charakter nawałnic, a wtedy porywy wiatru mogą dochodzić do 100 km/h.

Niewykluczone są także opady gradu, a nawet trąby powietrzne, których mogą obawiać się mieszkańcy Kujaw, Ziemi Łódzkiej i Śląska.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2. stopnia aż dla 14 województw. Na pozostałym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia 1 stopnia.

/ 7Groźnie na Mazowszu. "Głównym zagrożeniem będzie wiatr"

Jak informuje serwis Info Meteo-Warszawa, pogoda ma się również pogorszyć na Mazowszu. "Formacja liniowa rozciągająca się od Wielkopolski po Dolny Śląsk przybiera na sile i kieruje się w stronę Mazowsza" - czytamy na Facebooku.

To jednak nie wszystko. W związku z prognozowanym załamaniem pogody, organizatorzy NightSkating Warszawa, zdecydowali się odwołać przejazd, który miał odbyć się dziś wieczorem. O zmianach poinformował stołeczny ratusz.

Władze miasta proszą mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas burzy, usunięcie nieprzytwierdzonych przedmiotów z balkonów i nieparkowanie samochodów pod drzewami.

/ 7Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Obraz
© twitter.com

Burzom towarzyszy również szkwał burzowy, a ten może uszkadzać sieć elektryczną, łamać konary drzew, a nawet zrywać połacie dachów. Sygnałem, że zbliża się niebezpieczeństwo, jest obecność na przodzie chmury burzowej wału szkwałowego. Ta forma chmury przypomina w poprzecznym przekroju czoła klin lub taran.

Po przejściu czwartkowych nawałnic piątek będzie już spokojniejszy i zdecydowanie chłodniejszy - z temperaturą od 16 do 19 st. C.

/ 7Jak przetrwać burzę?

Obraz
© RCB

W czasie burzy najbezpieczniej jest pozostać w budynku. Jeżeli gwałtowna pogoda zastanie nas poza domem, należy jak najszybciej znaleźć schronienie. Trzeba pamiętać o tym, że przebywanie pod drzewami i na otwartej przestrzeni może być niebezpieczne.

/ 7Szkwał nad Polską. Wasze zdjęcia i filmy

Obraz
© zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl | Grzegorz

Wybrane dla Ciebie

Katar zapowiada odwet? Padły oskarżenia o sabotaż
Katar zapowiada odwet? Padły oskarżenia o sabotaż
Zmasowany ostrzał Ukrainy. Polska poderwała myśliwce
Zmasowany ostrzał Ukrainy. Polska poderwała myśliwce
"Niefortunny incydent". Trump reaguje na atak Izraela
"Niefortunny incydent". Trump reaguje na atak Izraela
UE potępia atak Izraela w Katarze. "Złamanie prawa międzynarodowego"
UE potępia atak Izraela w Katarze. "Złamanie prawa międzynarodowego"
Łódź z Gretą Thunberg celem ataku? Na pokładzie pomoc dla Gazy
Łódź z Gretą Thunberg celem ataku? Na pokładzie pomoc dla Gazy
Rosyjska gospodarka na krawędzi. Nowe dane ujawniają kryzys
Rosyjska gospodarka na krawędzi. Nowe dane ujawniają kryzys
Wyniki Lotto 09.09.2025 – losowania Eurojackpot, Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 09.09.2025 – losowania Eurojackpot, Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Premier krytykuje prezydenta za słowa w Helsinkach
Premier krytykuje prezydenta za słowa w Helsinkach
Sikorski odpowiedział Przydaczowi. "On jeszcze miał mleczaki"
Sikorski odpowiedział Przydaczowi. "On jeszcze miał mleczaki"
Katar: nie zostaliśmy uprzedzeni o izraelskim ataku na Dohę
Katar: nie zostaliśmy uprzedzeni o izraelskim ataku na Dohę
Macron zdecydował. Oto nowy premier Francji
Macron zdecydował. Oto nowy premier Francji
USA zabierają głos po ataku Izraela na terenie swojego sojusznika
USA zabierają głos po ataku Izraela na terenie swojego sojusznika