Trwa ładowanie...
ddb8835

Francuskie służby pewne, że udaremniły zamach na Lazurowym Wybrzeżu

Francuskie służby antyterrorystyczne są przekonane, że udaremniły planowany zamach na Lazurowym Wybrzeżu, za którym miał stać człowiek wracający z dżihadu w Syrii - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Widok na Lazurowe Wybrzeże
Widok na Lazurowe Wybrzeże (AFP, Fot: Valery Hache)
ddb8835

17 lutego w bloku mieszkalnym w Mandelieu-La-Napoule, niedaleko Cannes, znaleziono ok. 900 gramów materiałów wybuchowych. Ten budynek był bazą 23-letniego mężczyzny aresztowanego kilka dni wcześniej. Był on powiązany z ugrupowaniem islamistycznym rozbitym w 2012 roku - sprecyzowały źródła agencji AFP.

Ekspertyzy wykazały, że materiałem wybuchowym był nadtlenek acetonu (TATP) - substancja, którą można wyprodukować w warunkach domowych i która była już wykorzystywana w zamachach, np. w Marrakeszu w 2011 roku.

W pomieszczeniu technicznym w tym samym bloku skonfiskowano również broń palną oraz sprzęt informatyczny.

ddb8835

Zatrzymany mężczyzna był powiązany z komórką zwaną Cannes-Torcy, uważaną za najgroźniejszą grupę we Francji od fali ataków w połowie lat 90. Jej członkowie są podejrzewani o udział w ataku z użyciem granatów na ośrodek żydowski w Sarcelles, na przedmieściu Paryża, we wrześniu 2012 roku.

Mężczyzna ten uniknął aresztowania na jesieni 2012 roku, gdy francuskie służby podjęły operację w celu rozbicia tej komórki terrorystycznej.

ddb8835

Podziel się opinią

Share
ddb8835
ddb8835
Więcej tematów