Francuski rząd wyraził zgodę na godzinę policyjną
Rząd francuski na specjalnym posiedzeniu wyraził zgodę na wprowadzanie przez lokalne władze godziny policyjnej w rejonach, w których jest to konieczne dla powstrzymania zamieszek - ogłosił minister spraw wewnętrznych Nicolas Sarkozy.
Sarkozy poinformował też, że na mocy tej ustawy możliwe będzie przeprowadzanie rewizji, jeśli powstanie podejrzenie o przechowywanie broni.
Na posiedzeniu Rady Ministrów pod przewodnictwem prezydenta Jacques'a Chiraca rząd powziął tę decyzję na mocy ustawy o stanie wyjątkowym z 1955 r., z okresu wojny algierskiej. Ustawa ta pozwala na stosowanie środków stanu wyjątkowego przez 12 dni. Jej przedłużenie wymaga zgody parlamentu.
Rzecznik rządu Jean-Francois Cope zapowiedział, że prezydent Chirac pod koniec tygodnia zwoła ponownie posiedzenie Rady Ministrów, na którym zostanie przedstawiony projekt ustawy pozwalającej na przedłużenie stanu wyjątkowego.
Zapowiedziano, że we wtorek po południu zostaną wskazane strefy, w których od środy władze lokalne będą mogły wprowadzić godzinę policyjną na mocy ustawy z 1955 r.
Od dwunastu dni zamieszki wstrząsają ubogimi przedmieściami Paryża i licznymi miastami na francuskiej prowincji.