Francuski parlament podwyższył wiek ślubny kobiet
Francuski parlament uchwalił ustawę, podwyższającą z 15 do 18 lat minimalny wiek, w którym
kobieta może zawierać związek małżeński.
23.03.2006 20:10
Posunięcie to ma pomóc w zwalczaniu zjawiska przymusowego wydawania kobiet za mąż. Utworzona przy gabinecie premiera grupa robocza jeszcze w 2003 r. oszacowała, że we Francji w środowisku imigrantów 70 tys. dziewcząt poślubiło narzuconych im przez rodziny partnerów.
Obowiązujący we Francji do dziś kodeks cywilny Napoleona z 1804 r. ustalił minimalny wiek małżeński na 15 lat dla kobiet i 18 lat dla mężczyzn.
Ustawa, której projekt zgłosili opozycyjni socjaliści i komuniści, zyskała poparcie centroprawicowego rządu. Senat uchwalił ją w marcu ubiegłego roku, zaś w czwartek taką samą decyzję podjęła izba niższa - Zgromadzenie Narodowe.
Nowa ustawa zwiększa kary za przemoc w rodzinie - nie tylko u par małżeńskich i konkubinatów, ale także u par żyjących w separacji. Jak podawano w trakcie parlamentarnej debaty, we Francji przeciętnie co cztery dni ginie z ręki swego partnera jakaś kobieta. Rząd chce także ukrócić zjawisko pozornych małżeństw, zawieranych w celu uzyskania przez cudzoziemskiego partnera prawa pobytu we Francji.
Jak oświadczył w środę minister sprawiedliwości Pascal Clement, w co trzecim francuskim małżeństwie jeden z partnerów jest obcokrajowcem. Choć znaczna większość tych związków ma charakter faktyczny, "to rośnie liczba nadużyć, zgłaszanych prokuraturze przez merostwa oraz służby konsularne i dyplomatyczne" - zaznaczył minister.