Francuski kryzys
Francja spowoduje kryzys w Unii
Europejskiej, jeśli w referendum w przyszłym miesiącu odrzuci
konstytucję europejską - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borrell.
09.04.2005 | aktual.: 09.04.2005 17:33
Zaalarmowany wynikami sondaży we Francji, wykazującymi brak poparcia dla unijnej konstytucji, Borrell ostrzegł jej francuskich przeciwników, że odrzucenie konstytucji w referendum, zaplanowanym na 29 maja, będzie miało dla przyszłości Europy o wiele poważniejsze konsekwencje, niż sobie mogą to wyobrażać.
Wszędzie w Europie stykam się z poważnym zatroskaniem. Ludzie sądzą, że pojawi się problem ze strony Brytyjczyków, a przekonują się, że mamy z nim do czynienia w państwie założycielskim UE, bez którego nie można sobie wyobrazić kontynuacji europejskiego projektu - powiedział Borrell w wywiadzie opublikowanym przez "Le Monde".
We Francji ci, którzy są przeciwni przyjęciu konstytucji, uważają, że odrzucenie jej spowoduje zbawienny kryzys, czy też nawet uzdrowienie sytuacji bez kryzysu. Sądzę, że kryzys będzie, i to wcale nie zbawienny - oświadczył przewodniczący PE.
Hiszpański socjalista powiedział, że we Francji daje się zauważyć niepokój związany z jej rolą w Europie. Wyborcy francuscy odczuli, że nie konsultowano się z nimi należycie w sprawie poszerzenia UE w maju 2004 roku o 10 krajów i że we Francji zapanowało swego rodzaju "eurozmęczenie". W opinii Borrella "mamy we Francji niepokój o Europę", a konstytucja jest jego "katalizatorem".
W ostatnich 10 sondażach dominują przeciwnicy konstytucji, chociaż jednocześnie jeszcze wiele osób nie podjęło decyzji, jak głosować w referendum.
Sondaże wskazują, że część wyborców chce sprzeciwić się konstytucji po prostu dlatego, aby wyładować swój gniew w związku z polityką gospodarczą prezydenta Jacquesa Chiraca i jego rządu.
Borrell przypomniał, że nie jest to sposób, w jaki należy podchodzić do konstytucji, której intencją jest ułatwienie podejmowania decyzji w powiększonej UE: Za Chirakiem lub przeciwko niemu wypowiecie się w wyborach prezydenckich (w roku 2007). Konstytucja nie powinna stać się przez was ofiarą długów Chiraca wobec francuskiego społeczeństwa.