ŚwiatFrancuska prasa: Hollande wygrywa, zaskakujący wynik Le Pen

Francuska prasa: Hollande wygrywa, zaskakujący wynik Le Pen

Faworyt wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande, zwyciężył w pierwszej turze zdobywając 28,63% głosów. Prezydent Nicolas Sarkozy otrzymał 27,18% głosów - podało francuskie MSW po przeliczeniu 100% głosów.

23.04.2012 | aktual.: 23.04.2012 13:08

Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen uzyskała 17,90% głosów, a przywódca skrajnego Frontu Lewicowego Jean-Luc Melenchon - 11,11%. Ogółem startowało 10 kandydatów.

Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 79,47%. Druga tura wyborów, w której wezmą udział tylko Hollande i Sarkozy, odbędzie się 6 maja.

Prasa francuska zwraca uwagę na zaskakująco dobry wynik szefowej skrajnej prawicy Marine Le Pen w niedzielnych wyborach prezydenckich. "Liberation" daje na czołówce zdjęcie Francois Hollande'a i tytuł: "Hollande na czele, Le Pen psuje święto".

"Przełomowy wynik Marine Le Pen ożywia drugą turę" - tytułuje z kolei konserwatywny "Le Figaro". W komentarzu redakcyjnym dziennik zastanawia się, kto trzyma "klucze do zwycięstwa 6 maja". Popierająca ubiegającego się o reelekcję Nicolasa Sarkozy'ego gazeta przyznaje wszakże, iż Hollande "ma z pewnością przewagę po pierwszej turze", ale "nie jest ona decydująca, biorąc pod uwagę słaby wynik Jean-Luca Melenchona", kandydata skrajnej lewicy.

"Le Figaro" wzywa wprost Marine Le Pen i centrystę Francois Bayrou do poparcia w drugiej turze Sarkozy'ego: "Zdecydowana większość wyborców Frontu Narodowego z pierwszej tury, jeśli chce uniknąć najgorszej polityki, nie będzie miała innego wyboru niż poprzeć Sarkozy'ego, aby uniknąć Hollande'a" - uważa "Le Figaro". Zaznacza ponadto, że bojkot drugiej tury oznacza dodatkową szansę dla kandydata socjalistów.

Lewicowy dziennik "Liberation" w swoim komentarzu redakcyjnym pisze po pierwsze o "wygranej netto Hollande'a", co wiąże się z "głęboką chęcią zmian obecnej polityki, chęcią dostrzegania innych wartości w państwie". "Jest to dążenie, które podzielają wszyscy ludzie lewicy przed głosowaniem w drugiej turze" - dodaje gazeta.

"Po drugie: Nicolas Sarkozy poniósł porażkę. Ta niezrozumiała kampania, która nie pozwoliła mu ani na zamaskowanie swego bilansu, co miało swoje odzwierciedlenie w urnach, ani na zmniejszenie poparcia dla Frontu Narodowego. Przeciwnie: nigdy wcześniej skrajna prawica nie była aż tak silna we Francji" - czytamy w "Liberation".

"Le Parisien" zamieszcza na pierwszej stronie zdjęcia Hollande'a i Sarkozy'ego, tytułując "Oczekiwany tandem..."; przy zdjęciu szefowej skrajnej prawicy widnieje napis "...i niespodzianka".

"Hollande na czele - trudne równanie dla Sarkozy'ego" - tytułuje swoją czołówkę dziennik kół gospodarczych "Les Echos". "Hollande wysunął się na prowadzenie z ok. 29 proc. głosów, wyprzedzając Sarkozy'ego o jeden punkt procentowy, co daje mu dobrą pozycję w drugiej turze. Żeby go wyprzedzić ubiegający się o drugą kadencję prezydent musi zebrać znaczącą część elektoratu Marine Le Pen i Francois Bayrou. Zadanie bardzo skomplikowane" - uważa gazeta.

"Les Echos" zwraca również uwagę na porażkę szefa skrajnej lewicy Melenchona, który bił się z Le Pen o trzecie miejsce, a dostał tylko 11%. "Jedyna satysfakcja: dostał dwucyfrowy wynik, który zapewnił sobie na początku kampanii" - dodaje.

Tymczasem komunistyczny dziennik "l'Humanite" daje na czołówce ogromny tytuł "Sarkozy odrzucony", zaznaczając że poparcie jakie zdobył Melenchon, to "wynurzająca się siła" na francuskiej scenie politycznej. "L'Humanite" wybija, że Front Lewicowy wzywa swój elektorat do głosowania na Hollande'a.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył, że "trzeba odpowiedzieć" na głos wyborców skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN).

- Trzeba uszanować głos wyborców, naszym obowiązkiem jest ich słuchać. To właśnie ten kryzysowy głos podwoił się w czasie między poprzednimi wyborami a obecnymi, na ten kryzysowy głos musimy odpowiedzieć - powiedział Sarkozy, wypowiadając się przed siedzibą swego sztabu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)