Francuska policja aresztowała szefów ETA
Francuska policja aresztowała dwóch członków kierownictwa ugrupowania separatystów baskijskich ETA. To już drugi poważny cios zadany ETA w ciągu zaledwie tygodnia.
Szef ETA ds. wojskowych Juan Luis Rubenach oraz członek radykalnego skrzydła organizacji, tzw. komando madryckiego, Gorka Palacios Alday zostali schwytani w miejscowości Lons w południowo- zachodniej Francji przez jednostkę antyterrorystyczną. Wraz z nimi aresztowano jeszcze dwóch działaczy ETA.
Hiszpański minister spraw wewnętrznych Angel Acebes ocenił, że to "wielka nowina, jeden z najważniejszych dni w walce z organizacją terrorystyczną ETA". Według niego, dzięki tym aresztowaniom sztab generalny ETA został po większej części zlikwidowany.
To już drugi w krótkim czasie cios wymierzony w ETA. Przed tygodniem francuska policja aresztowała Ibona Fernandeza Iradiego ps. Susper, który był odpowiedzialny za logistyczne zaplecze bojówek ETA.
Separatyści baskijscy domagają się utworzenia na południu Francji i na północy Hiszpanii niezależnego od - jak mówią - "okupantów hiszpańskich i francuskich" państwa baskijskiego. W 1968 roku powstała ETA (Kraj Basków i Wolność), z której rąk zginęło od tego czasu blisko 500 osób, w tym w 1973 roku ówczesny premier Hiszpanii, Luis Carrero Blanco.
W latach 1983-1987 rząd Felipe Gonzaleza stworzył specjalną Antyterrorystyczną Grupę Wyzwolenia do walki z ETA. Zabiła ona 27 separatystów. Wielu członków ETA, ściganych przez hiszpańską policję, ukrywa się we Francji.
W roku 2002 zdelegalizowano w Hiszpanii na trzy lata polityczne ramię separatystów baskijskich - partię Batasuna. Jej deputowani mogą jednak zasiadać w parlamencie Kraju Basków i we władzach lokalnych.