Trwa ładowanie...
d3id1lc

Francois Hollande: Europa powinna rozwiązywać konflikt w Syrii

Cała Europa powinna się zaangażować politycznie, dyplomatycznie i humanitarnie w rozwiązanie konfliktu w Syrii - apelował w PE prezydent Francji Francois Hollande. Opowiedział się za lepszą ochroną granic UE i powołaniem służby, która miałaby się tym zajmować.
Share
Prezydent Francji Francois Hollande podczas wystąpienia w Strasburgu
Prezydent Francji Francois Hollande podczas wystąpienia w StrasburguŹródło: PAP/EPA, Fot: PATRICK SEEGER
d3id1lc

Francois Hollande przekonywał podczas wystąpienia przed europosłami w Strasburgu, że Europa musi się wykazać stanowczością wobec dramatu syryjskiego. - Reżim Asada jest podmiotem, który morduje, dokonuje masakr, nalotów. To, co się tam dzieje, na długo będzie rzutowało na równowagę w regionie Bliskiego Wschodu. Jeśli pozwolimy na te starcia religijne, zwłaszcza między sunnitami a szyitami, nie będziemy w stanie uchronić się przed konsekwencjami, bo ta wojna dotrze również na nasze terytoria. Musimy działać - wzywał francuski przywódca.

Przypomniał, że Francja przyjęła swoją odpowiedzialność wojskową wobec tego zagrożenia. Jak zaznaczył, trzeba odbudować przyszłość polityczną w Syrii, tak by społeczeństwo syryjskie miało inny wybór niż prezydent tego kraju Baszar el-Asad, czy tzw. Państwo Islamskie. - To nasz obowiązek wobec Syryjczyków i nasz interes jako Europejczyków. Wzywam całą Europę, by wywierała presję, by ta zmiana polityczna się dokonała - oświadczył, wskazując na umiarkowaną opozycję syryjską.

Jego zdaniem kraje takie jak Rosja, Iran, państwa Zatoki Perskiej, USA i Europa powinny zasiąść do wspólnego stołu i wypracować odpowiednie rozwiązanie polityczne.

d3id1lc

Hollande mówił też o wzmocnionej współpracy wewnątrz strefy Schengen. Jak przekonywał, powrót do granic narodowych byłby "tragiczną pomyłką". Przyznał przy tym, że w obecnym kształcie strefa nie powala na walkę z presją migracyjną. - Dobra ochrona granic zewnętrznych UE wymaga wzmocnienia pomocy państwom granicznym i stworzenia europejskiego korpusu ochrony granic. Nasz polityka azylowa musi być też bardziej spójna - wskazywał francuski prezydent.

Jego zdaniem Unia Europejska za długo zwlekała z reakcją na konflikty na Bliskim Wschodzie i nie wspierała państw, które przyjmowały uchodźców. - Najwyższy czas, by Unia Europejska się zorganizowała - zaapelował Hollande.

Podkreślił, że w ostatnim czasie UE dotknęły kryzysy gospodarczy, socjalny, a obecnie - humanitarny, związany z falą uchodźców. Kryzys zawsze wywołuje wiele obaw i tendencję, by "zamykać się w sobie, szukać wyjścia samemu i chronić się w pojedynkę przed wydarzeniami, które wstrząsają światem".

- Takie obawy mogą być szczere, ale nie powinny powodować zamykania się Europy. Musi ona być otwarta i być w stanie bronić swych wartości, które zjednoczyły nasz kontynent - przekonywał.

d3id1lc

Podziel się opinią

Share
d3id1lc
d3id1lc
Więcej tematów