Francja: skandal z lat 80. wpłynie na wybory?
Skandal związany z okolicznościami uwolnienia
zakładników francuskich w Libanie pod koniec lat 80. ubiegłego
wieku grozi perturbacjami w kampanii przed wyborami prezydenckimi
we Francji, które odbędą się wiosną 2002.
04.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W wyborach tych głównymi rywalami będą prawdopodobnie obecny prezydent neogaullista (prawica) Jacques Chirac i premier socjalista Lionel Jospin.
Sprawa, która może mieć fatalne reperkusje dla Chiraca, dotyczy przede wszystkim byłego ministra spraw wewnętrznych Charlesa Pasqua'y (74 lata) i pogłosek o zapłaceniu przez Francję okupu w zamian za uwolnienie w 1987 i 1988 r. francuskich zakładników, uprowadzonych w czasie wojny domowej w Libanie.
Na cztery miesiące przed wyborami prezydenckimi może ta sprawa poważnie skomplikować sytuację Chiraca, który w okresie uwolnienia zakładników był szefem rządu francuskiego (za prezydentury socjalisty Francoisa Mitterranda). W rządzie tym Pasqua był ministrem spraw wewnętrznych.
Dwie osoby spośród bliskich współpracowników ówczesnego ministra spraw wewnętrznych - panie Marie-Daniele Faure i Chiristiane Marchiani zostały ostatnio postawione przez wymiar sprawiedliwości w stan oskarżenia w związku z podejrzeniem, że zagarnęły część pieniędzy na domniemany okup.(ck)