Trwa ładowanie...
d3xpflo

Francja: skandal z lat 80. wpłynie na wybory?

Skandal związany z okolicznościami uwolnienia
zakładników francuskich w Libanie pod koniec lat 80. ubiegłego
wieku grozi perturbacjami w kampanii przed wyborami prezydenckimi
we Francji, które odbędą się wiosną 2002.

Share
d3xpflo

W wyborach tych głównymi rywalami będą prawdopodobnie obecny prezydent neogaullista (prawica) Jacques Chirac i premier socjalista Lionel Jospin.

Sprawa, która może mieć fatalne reperkusje dla Chiraca, dotyczy przede wszystkim byłego ministra spraw wewnętrznych Charlesa Pasqua'y (74 lata) i pogłosek o zapłaceniu przez Francję okupu w zamian za uwolnienie w 1987 i 1988 r. francuskich zakładników, uprowadzonych w czasie wojny domowej w Libanie.

Na cztery miesiące przed wyborami prezydenckimi może ta sprawa poważnie skomplikować sytuację Chiraca, który w okresie uwolnienia zakładników był szefem rządu francuskiego (za prezydentury socjalisty Francoisa Mitterranda). W rządzie tym Pasqua był ministrem spraw wewnętrznych.

Dwie osoby spośród bliskich współpracowników ówczesnego ministra spraw wewnętrznych - panie Marie-Daniele Faure i Chiristiane Marchiani zostały ostatnio postawione przez wymiar sprawiedliwości w stan oskarżenia w związku z podejrzeniem, że zagarnęły część pieniędzy na domniemany okup.(ck)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3xpflo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xpflo
d3xpflo
Więcej tematów