Francja: rząd podał się do dymisji. Wiadomo, kto stworzy nowy

Już po wyborach parlamentarnych we Francji. Po drugiej turze dotychczasowy rząd podał się do dymisji. Choć była to tylko techniczna formalność, stanowi okazję do ewentualnych zmian w rządzie. Jego nowy skład zostanie przedstawiony w środę. Wiadomo już jednak, kto jest premierem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francja: rząd podał się do dymisji. Wiadomo, kto stworzy nowy
(PAP/EPA)

Ponownie nowym premierem Francji został Edouardo Philippe. Tę funkcję powierzył mu prezydent Emmanuel Macron.

Według źródłem zbliżonych do Pałacu Elizejskiego, skład nowego rządu ma się nieco zmienić. Zabraknąć ma dotychczasowego ministra ds. spójności terytorialnej Richarda Ferranda. Wszczęto wstępne dochodzenie w związku z podejrzaną umową wynajmu lokalu z przeszłości. Ferrando nie przyznaje się jednak, że ma z tym coś wspólnego.

Ma jednak nie zostać na lodzie. Jak podaje Reuters, stanie teraz na czele klubu prezydenckiej partii La Republique en Marche (LREM) w Zgromadzeniu Narodowym, czyli izbie niższej parlamentu.

Wyniki wyborów

Pierwszą turę wyborów wygrała centrowa partia prezydenta Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i jej sojusznicy. Zdobyły 32,32 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła prawica, czyli partia Republikanie z 21,56 proc. głosów, trzecie - skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) z 13,20 proc. głosów.

Zobacz też: wybory prezydenckie we Francji. Profile kandydatów

Po drugiej turze podano informacje, że LREM wprowadziło do parlamentu 308 posłów, a ich koalicjant, centrowo-liberalna partia MoDem - 42. Najsilniejszym ugrupowaniem opozycyjnym będzie centroprawicowa partia Republikanie z 113 posłami.

Źródło: PAP/WP

Polub WP Wiadomości