ŚwiatFrancja: poseł oburzony gazetką promocyjną z okazji ramadanu w Carrefourze

Francja: poseł oburzony gazetką promocyjną z okazji ramadanu w Carrefourze

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli ramadan, czyli miesięczny post. W ostatnich latach w wielu krajach arabskich wierni kompensują sobie post wystawnymi posiłkami w nocy. Według francuskiej gazety "Le Figaro" w ramadanie muzułmanie kupują o 30 proc. więcej produktów niż zwykle. Paryski dziennik pisze, że poseł konserwatywnej partii UMP z Nimes Laurent Burgoa skrytykował na Facebooku wypuszczenie przez sieć sklepów Carrefour gazetki reklamowej z okazji ramadanu.

Francja: poseł oburzony gazetką promocyjną z okazji ramadanu w Carrefourze
Źródło zdjęć: © AFP | Romeo Gacad

"Czy nasza Republika wciąż jest laicka?" - oburzał się Burgoa. Wpis ten wzbudził poruszenie wśród internautów i został skrytykowany przez Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego.

- Taka gazetka to nic nowego - wyjaśnia specjalista od marketingu etnicznego Abbas Bendali. - Od wielu lat duże sklepy coraz bardziej dbają o muzułmańskich klientów - mówi. "Le Figaro" przypomina, że Carrefour także w zeszłym roku używał słowa "ramadan" w swoim katalogu. Ponadto już w poprzednich latach tuż przed ramadanem w skrzynkach na listy pojawiały się katalogi proponujące orientalne produkty w promocji. Jednak by nie zrażać klientów, którzy nie są muzułmanami, zazwyczaj nie zaznaczano wprost, że powodem jest miesiąc postu. Gazetki tytułowano np.: "Smaki Orientu" lub "Tysiąc i jeden smaków".

Komentując wpis francuskiego posła na Facebooku, Bendali podkreśla, że "Carrefour nie jest agencją rządową, lecz prywatną firmą, która ma własną strategię komunikacyjną".

Ramadan

Ramadan ma zmienić na lepsze uczynki i myśli wiernych. Muzułmanie czczą podczas świętego miesiąca objawienie Koranu prorokowi Mahometowi. Ścisły post za dnia w tym czasie to jedna z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu - obok szahady (wyznania wiary), modlitw, jałmużny i pielgrzymki do Mekki.

Post nie stanowi nakazu bezwzględnego: zwolnione są z niego dzieci, osoby stare i ciężko chore. Podróżujący i kobiety w ciąży mogą post przełożyć na inny okres

W ramadanie wielu muzułmanów spędza po kilka godzin dziennie w meczecie na modlitwie i studiowaniu Koranu. Zamiast codziennych zwykłych pięciu modlitw odmawia się dłuższą, wieczorną, zwaną Taraweeh.

Określenie "ramadan" pochodzi od arabskiego "ramida" lub "ar-ramad", co oznacza gorąco i pragnienie. Opisuje uczucie, jakie pojawia się na skutek powstrzymania się od picia w upalny, słoneczny dzień. Tak jak gorąco zmienia kształty przedmiotów, tak post ma zmieniać i ulepszać uczynki i myśli ludzkie. Muzułmanie wierzą, że dzięki postowi ich serca staną się czulsze na znaki, jakie daje im Allah, a pamięć wrażliwsza na wspomnienia o złych uczynkach.

Według tradycji dziesięć ostatnich nocy ramadanu nazywa się "szczęśliwymi". Jedna z nich jest "nocą przeznaczenia" - Bóg przebacza wtedy grzechy, pod warunkiem, że wierni modlą się w tym czasie. "Noc przeznaczenia" przypada w rocznicę zesłania Koranu, a ponieważ nie wiadomo, która to z tych dziesięciu nocy, należy modlić się we wszystkie.

Okres postu zakończy święto Id al-Fitr, tzw. Mały Bajram, kiedy na niebie znów pojawi się młody sierp Księżyca. Id-al-Fitr jest czasem wypoczynku i obfitości. Rozdaje się jałmużnę, składa się wizyty i przekazuje życzenia, ludzie obdarowują się prezentami, zwłaszcza słodyczami.

Ramadan zjednoczy Egipt?

Wtorek jest pierwszym dniem ramadanu dla milionów muzułmanów na całym świecie, m.in. w Turcji i na Bałkanach. W większości krajów Bliskiego Wschodu miesiąc postu i modlitwy rozpoczyna się w środę. Postu w tym czasie przestrzega 93 proc. wiernych. Władze religijne większości państw na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej - Egiptu, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Syrii, Kataru, Jordanii, Libii i Jemenu - wydały w poniedziałek specjalne komunikaty o rozpoczęciu w środę tego świętego dla muzułmanów miesiąca. Także wierni z Indonezji i Malezji rozpoczną ramadan tego dnia.

Dla muzułmanów z Turcji, USA, Francji, Nigerii, Chin, Rosji i państw bałkańskich pierwszym dniem postu i modlitwy jest już wtorek.

Mufti Egiptu Szauki Alam, ogłaszając datę ramadanu, wyraził nadzieję, że w ciągu tego miesiąca Egipcjanie zjednoczą się. Sytuacja w Egipcie jest napięta od odsunięcia od władzy 3 lipca prezydenta islamisty Mohammeda Mursiego. W poniedziałek w starciach z armią zginęło 51 osób, głównie zwolenników byłego szefa państwa.

Ruchomy post

Ramadan jest dziewiątym miesiącem księżycowym roku muzułmańskiego, toteż termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt, ulega w kalendarzu gregoriańskim ciągłym przesunięciom. Początek ramadanu następuje po nocy, podczas której da się zaobserwować Księżyc w nowiu.

Inną przyczyną rozbieżności w terminach są polityczne różnice i spory teologiczne między sunnitami i szyitami. W 2012 roku początek ramadanu przypadał pod koniec lipca.

Ścisły post - czyli powstrzymywanie się od jedzenia i picia, a także palenia tytoniu i obcowania płciowego - obowiązuje od wschodu do zachodu Słońca wszystkich zdrowych wyznawców, którzy ukończyli 10 lat. Zwolnieni z postu są jedynie chorzy, kobiety ciężarne oraz podróżni przebywający w drodze dłużej niż trzy dni. Ci ostatni mają odbyć post w innym terminie.

Jak wynika z niedawnego badania Pew Research Center, postu podczas świętego miesiąca przestrzega 93 proc. muzułmanów. Badanie przeprowadzono wśród 38 tys. wiernych z 39 krajów.

W tym roku ramadan przypada w samym środku lata. W związku z wysokimi temperaturami lekarze radzą, by podczas posiłków po zachodzie lub przed wschodem Słońca pić co najmniej 2-2,5 litra wody - pisze turecki dziennik "Hurriyet".

Muzułmanie w Polsce

- Ramadan oznacza zwrócenie szczególnej uwagi na aspekt duchowy, rozliczanie się z całorocznych przewin, działania dobroczynne, wybaczanie bliźnim, wyciszanie się w modlitwie. Jest czasem poskramiania ludzkich namiętności, zmagania się ze słabościami, okazywania powszechnej życzliwości - wyjaśnił mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

MZR jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu. Liczbę wiernych należących do Związku jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tysięcy osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy.

Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce szacuje się na 20-25 tysięcy. Cudzoziemcy, to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)