Francja - polityczna burza po pożarze ośrodka imigrantów
Gwałtowną polemikę wokół polityki imigracyjnej we Francji wywołał pożar w ośrodku dla nielegalnych imigrantów w podparyskim Vincennes. Przedstawiciel rządzącej partii oskarżył obrońców praw imigrantów o sprowokowanie podpalenia budynku.
Ośrodek w Vincennes - największy we Francji areszt dla nielegalnych imigrantów, czekających na wydalenie z kraju - spłonął w niedzielę wieczorem. Do podpalenia doszło w następstwie buntu więźniów, dzień po tym, gdy w ośrodku zmarł na atak serca 41-letni Tunezyjczyk.
Ogień wznieciły przetrzymywane tam osoby, paląc leżące w celach maty. Kilkunastu rannych trafiło do szpitala, pozostałe osoby - około 250 - przewieziono do innych ośrodków dla imigrantów, m.in. w Lille, Nimes, Palaiseau. Jednego z więźniów, który prawdopodobnie uciekł w czasie pożaru, do tej pory nie odnaleziono.
Pożar wywołał polemikę wokół francuskiej polityki wobec imigrantów. Stephane Le Foll, doradca szefa Partii Socjalistycznej Francois Hollande'a, powiedział, że dramat w Vincennes jest rezultatem bezwzględnej "polityki liczb", prowadzonej przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i rząd Francois Fillona.
Zdaniem Hollande'a zaostrzenie polityki wobec nielegalnych imigrantów przez obecne władze powoduje przeludnienie ośrodków i wywołuje bunty przetrzymywanych.
Rzecznik partii Sarkozy'ego, Unii na Rzecz Ruchu Ludowego, Frederic Lefebvre oskarżył zaś o "sprowokowanie" niedzielnych zajść w ośrodku obrońców praw uchodźców, którzy manifestowali w niedzielę przed ośrodkiem w Vincennes.
Lefebvre domaga się wyciągnięcia wszelkich konsekwencji, w tym także prawnych, jeśli odpowiedzialność członków organizacji RESF (Edukacja bez Granic) zostanie dowiedziona.
W odpowiedzi działacze tej organizacji stanowczo odrzucili zarzuty, twierdząc, że wydarzenia w Vincennes dowodzą "desperacji uwięzionych" i "słabości polityki imigracyjnej Sarkozy'ego".
Szymon Łucyk