Francja. Nie żyje Valery Giscard d'Estaing
Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing zmarł w wieku 94 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje zdrowotne związane z zakażeniem koronawirusem.
Giscard d'Estaing zmarł w środę wieczorem w otoczeniu rodziny w swojej posiadłości Authon w departamencie Loir-et-Cher, w środkowej Francji. Powołana przez niego fundacja poinformowała, że były prezydent zmarł w rezultacie komplikacji po zarażeniu się wirusem SARS-CoV-2.
Polityk, były prezydent Francji w latach 1974-81, był w ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie hospitalizowany w związku z problemami kardiologicznymi i niewydolnością krążenia. Ostatnio, w połowie listopada, przebywał w szpitalu w Tours z powodu niewydolności układu oddechowego.
Giscard d’Estaing wystartował w wyborach prezydenckich w 1974, rozpisanych po śmierci Georges’a Pompidou. Miał wówczas 48 lat. Jako nowo wybrany prezydent, który objął rządy po latach sprawowania ich przez gaullistów, dążył do modernizacji Francji i francuskiego społeczeństwa. Zezwolił m.in. na rozwody za obopólną zgodą i zalegalizował aborcję. Zainicjował wiele ogólnokrajowych projektów, m.in. budowę sieci szybkich pociągów TGV.
W polityce zagranicznej dążył do integracji europejskiej m. in. nawiązując ścisłą współpracę z ówczesnym kanclerzem RFN Helmutem Schmidtem. Razem położyli podwaliny pod europejską wspólną walutę tworząc Europejski System Monetarny (EMS). Opowiadał się też za polepszeniem stosunków z USA.
Valery Giscard d'Estaing "pracował na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi"
W 1978 r. na bazie kilku wspierających go ugrupowań Valéry Giscard d’Estaing powołał centrowo-prawicową Unię na rzecz Demokracji Francuskiej (UDF).
W 1981 Giscard d’Estaing ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich jednak przegrał z kandydatem socjalistów Francois Mitterandem.
Od 1989 do 1993 r.Giscard d’Estaing zasiadał w Parlamencie Europejskim, w którym do 1991 był przewodniczącym Grupy Liberalnej, Demokratycznej i Reformatorskiej.
W 2001 r. został mianowany przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy. Efektem jego pracy było opracowanie projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.
Jako były prezydent wszedł w skład Rady Konstytucyjnej. Rok wcześniej został członkiem Akademii Francuskiej. Pełnił też funkcję honorowego przewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy.
Valery Giscard d'Estang po raz ostatni pokazał się publicznie 30 września 2019 r. na pogrzebie innego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, który w latach 1974-76 był premierem w jego gabinecie.
Kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego złożyli politycy wszystkich francuskich ugrupowań politycznych. Były prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył, że Giscard d'Estaing "przez całe życie pracował na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi".