Francja. "Nagie i gnijące ciała ułożone w sterty". Oskarżony znany naukowiec
Frederic Dardel, były rektor Uniwersytetu Paryskiego został oskarżony o zbezczeszczenie zwłok, które zostały przekazane do placówki w celach badawczych. Jak podało BBC, w instytucie ciała miały rozkładać się miesiącami zupełnie nagie, niezabezpieczone i ułożone w sterty na noszach.
08.06.2021 20:55
Prowadzone przez Frederica Dardela uniwersyteckie Centrum Donacji Ciał działało od 1953 do 2019 r. W tym czasie placówce przekazano tysiące zwłok, które służyły do badań naukowych.
Dziennikarskie śledztwo rzuciło jednak przerażający obraz na instytucję, która położona jest w samym sercu Paryża. Magazyn "L'Express" opisał, że w Centrum Donacji ciała "leżały ułożone w sterty na noszach, nagie, w stanie rozkładu i z otwartymi oczami".
Niektóre z nich miały być nawet pogryzione przez myszy, a personel zmuszony był je spalić.
Gazeta nazwała to miejsce "masowym grobem". Przekazała także, że w niektórych przypadkach ciała sprzedawano prywatnym firmom, np. do testów wypadkowych samochodów.
Oskarżenia wobec naukowców
Po tych doniesieniach francuskie władze zorganizowały śledztwo, które miało wyjaśnić, co naprawdę działo się w placówce Dardela. W swoich wnioskach śledczy stwierdzili, że doszło "poważnych etycznych naruszeń".
Oprócz Dardela oskarżeni o zbezczeszczenie zwłok zostali również dwaj asystenci, którzy współpracowali z nim w laboratorium.
Zobacz też: Zbigniew Ziobro ma surowy plan dla morderców. Został ostro skrytykowany
Linia obrony
Adwokat Dardera, Marie-Alix Canu-Bernard, tłumaczyła, że uchybienia etyczne mają podłoże w sytuacji finansowej Centrum, które - mimo wielu próśb - nie uzyskało wystarczających środków na modernizację.
Jak tłumaczy prawniczka, wszystkie wnioski placówki były lekceważone przez władze państwowych i to one - według niej - są współodpowiedzialne za zaniedbania.
Po zamknięciu Centrum Donacji Ciał Dardel pracował jako asystent minister szkolnictwa wyższego Frederique Vidal, a od września ubiegłego roku kierował jednym z działów we francuskim państwowym ośrodku badawczym CNRS.
Źródło: BBC/PAP