Trwa ładowanie...

Franciszek komentuje nie wypełnienie testamentu Jana Pawła II

• Nie wypełniono ostatniej woli Jana Pawła II, który kazał spalić swoje listy i notatki • Papież Franciszek skomentował skomentował sprawę w samolocie wracającym do Rzymu • Notatki Jana Pawła II wydało watykańskie wydawnictwo LEV
Share
Franciszek komentuje nie wypełnienie testamentu Jana Pawła II
Źródło: PAP/EPA
d3m6ipo

W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu, którym Franciszek wracał wczoraj z Baku do Rzymu mowa była o Janie Pawle II. A konkretnie o tym, że nie wypełniono jego ostatniej woli, by spalić prywatne zapiski. Co więcej, ukazały się one w formie książkowej.

Pytanie postawione Franciszkowi brzmiało: czy historyczne świadectwo ważniejsze jest od testamentu papieża? Pytająca dodała, że chodzi o Jana Pawła II. Papież odpowiedział: "Mówi pani o papieżu, który kazał spalić swoje papiery, swoje listy. Jest to prawem każdego mężczyzny i każdej kobiety. Ma do tego prawo przed śmiercią. Kto nie uszanował tej woli, jest winien".

Na tym Franciszek zakończył swoją wypowiedź, mówiąc, że nie zna dobrze tej sprawy. Dodał jedynie, że nie uszanowano testamentu wielu ludzi. Watykaniści od dawna zastanawiali się nad tą sprawą, jak i nad tym, że włoski przekład notatek osobistych Jana Pawła II ukazał się nakładem watykańskiego wydawnictwa LEV.

W 2014 roku nakładem wydawnictwa Znak ukazały się osobiste notatki Jana Pawła II z rekolekcji w latach 1962-2003. Kardynał Stanisław Dziwisz zapewniał wtedy, że te notatki i listy, które trzeba było spalić, zostały spalone. A papież wiedział komu powierza wykonanie testamentu i wydanie książki nie jest nie uszanowaniem ostatniej woli Jana Pawła II.

d3m6ipo

Podziel się opinią

Share
d3m6ipo
d3m6ipo
Więcej tematów