Fotografie Zdzisława Beksińskiego w warszawskiej galerii
"Twórczość, ślady, wspomnienia" - to tytuł wystawy 50 fotografii Zdzisława Beksińskiego z lat 1953 -1959. Prezentowaną od poniedziałku w Starej Galerii ZPAF w Warszawie ekspozycję, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci artysty, przygotował Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Wystawa jest prezentacją najlepszych z około 150 istniejących prac Beksińskiego. Wszystkie pochodzą z okresu życia artysty obrosłego w legendy, pełnego wysiłków w zdobywaniu niezależności materialnej i duchowej - powiedział kurator wystawy Jerzy Lewczyński.
Beksiński był jednym z pierwszych, którzy przeciwstawili się występującej w Polsce konwencji fotografii piktoralnej tj. pokazującej obrazy zbliżone do rzeczywistości. Był najbardziej dynamicznym twórcą fotografii abstrakcyjnej - dodał Lewczyński.
Zdzisław Beksiński został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików 5 stycznia 1958 roku. Jego fotografia jest dokumentem czasu, w którym żył. Jest to jednak wizja bardzo subiektywna.
Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku w roku 1929. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej w roku 1952, pracował w Sanoku we wzorcowni przemysłowej Fabryce Wagonów. Od 1955 r. zajmował się malarstwem, rzeźbą, grafiką. Pod koniec lat 70 zasłynął serią obrazów o charakterystycznej nierealnej tematyce, którą sam nazywał "fotografowaniem wizji"
W ostatnich latach życia zainteresował się możliwościami komputerowego przetwarzania obrazu. Jego ostatnie prace są połączeniem fotografii i grafiki komputerowej.
Zdzisław Beksiński zastał zamordowany 21 lutego 2005 roku.