Trwa ładowanie...

Fotografie Marilyn Monroe po aukcji trafią do muzeum

3 tys. fotografii Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene'a trafi do muzeum. Zdjęcia z ceną wywoławczą 5 mln zł zostaną zlicytowane 25 czerwca w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Nabywca będzie zobowiązany przekazać je wybranemu polskiemu muzeum.

Share
Fotografie Marilyn Monroe po aukcji trafią do muzeum
Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1wqq4l

Zdjęcia słynnej hollywoodzkiej aktorki można oglądać do 24 czerwca na wystawie w siedzibie DESA Unicum w Warszawie. Następnie fotografie zostaną zlicytowane i przekazane przez nabywcę do wybranego polskiego muzeum. Wartość zbioru jest szacowana na ok. 18-24 mln zł. Sponsor przyszłej kolekcji muzealnej będzie mógł zatrzymać dla siebie 100 zdjęć.

W kolekcji znalazły się zarówno ujęcia z sesji zdjęciowych, planów filmowych, jak i ujęcia życia prywatnego aktorki.

Greene - fotograf mody oraz gwiazd kina i teatru - najbardziej znany jest jako autor fotografii Marilyn Monroe, którą poznał w 1949 r. Jak później wspominała aktorka, po sesji fotograficznej pokazano jej "teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała".

d1wqq4l

Monroe, przedstawiona Greene'owi, spodziewała się zobaczyć statecznego fotografa. Kiedy zobaczyła młodego, liczącego 27 lat mężczyznę, wykrzyknęła: "Ależ pan jest po prostu chłopakiem!". Greene odpowiedział podobno: "Cóż, pani jest po prostu dziewczyną...". Fotograf został jej przyjacielem, fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach.

Zbiór fotografii pochodzi ze zlikwidowanej kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ).

Po śmierci Greene'a w 1985 r. kolekcję przejął jeden z banków, skąd następnie wykupił ją finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ. Kiedy rozpętała się afera wokół funduszu, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

400 fotografii trafiło pod młotek w 2012 r. Najcenniejsze okazało się zdjęcie Marilyn Monroe w sukni baletowej, które sprzedano za 60 tys. zł. Dwie aukcje również zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum.

d1wqq4l

Przyszłość pozostałej części zbioru - ponad 3 tys. fotografii Monroe - negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiono zlicytować je na aukcji, której uczestnicy zostaną zobowiązani do przekazania kolekcji zbioru wybranemu muzeum.

Marilyn Monroe (właściwie Norma Jeane Mortenson) urodziła się 1 czerwca 1926 r. w Los Angeles, tam też zmarła 5 sierpnia 1962 r. Jest legendą światowego kina lat 50. i 60. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych m.in. w "Pół żartem, pół serio", "Książę i aktoreczka", "Słomiany wdowiec", "Niagara", "Mężczyźni wolą blondynki". Jej życie i śmierć budzą emocje niezmiennie od kilkudziesięciu lat, ciągle powstają nowe wydawnictwa i wystawy na jej temat.

d1wqq4l

Podziel się opinią

Share
d1wqq4l
d1wqq4l
Więcej tematów