Fotograf z Auschwitz
Pięć lat dokumentował obozowe piekło - zdjęcia
Poruszająca historia Wilhelma Brasse
"Nazywam się Wilhem Brasse. Z zawodu jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie wykonałem ponad 50 000 zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów dr. Mengele" - rozpoczyna swoją historię fotograf z Żywca. Gdy trafił do obozu miał zaledwie 23 lata. Po wojnie już nigdy nie wziął aparatu fotograficznego do rąk, nie zrobił ani jednego zdjęcia...
O slajdach, które na zawsze wyryły się w jego głowie, ludziach, którzy przez lata śnili mu się po nocach opowiedział Ireneuszowi Dobrowolskiemu. Wywiad-rzeka, którego obszerne fragmenty przed kilkoma laty posłużyły do realizacji głośnego filmu "Portrecista", teraz ujrzały światło dzienne w postaci opracowania Anny Dobrowolskiej.
"Fotograf z Auschwitz" to wstrząsająca opowieść o przepełnionej lękiem i okrucieństwem obozowej rzeczywistości. Relacja Wilhelma Brasse, bogato ilustrowana zdjęciami, przeplatana jest narracjami współwięźniów i zasobami archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wirtualna Polska prezentuje fragmenty książki autorstwa Anny Dobrowolskiej "Fotograf z Auschwitz". Patronem opracowania jest Instytut Pamięci Narodowej.
Wilhelm Brasse zmarł 23 października 2012 roku.
Na zdjęciu: 20-letni Wilhelm Brasse, rok 1937