Fontanny podczas pandemii. Komunikat GIS
Fontanny miejskie, otwarte parki wodne i tężnie mogą działać w trakcie epidemii koronawirusa. Konieczna jest jednak dezynfekcja wody i zachowanie dystansu - wynika z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
26.05.2021 14:25
Rządowe rozporządzenia nie wprowadzają zakazu dotyczącego funkcjonowania różnego typu fontann, instalacji wodnych czy tężni ulicznych - poinformował GIS. Wyjaśniono, że chodzi
Jak napisano w komunikacie, "skażenie wody i aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann, jeśli woda w nich podlega dezynfekcji związkami chloru, w praktyce jest nikłe".
GIS wyjaśnia, że badania wykazały, że wirus SARS-CoV-2 "charakteryzuje się znaczną podatnością na działanie dezynfekcyjne związków chloru".
Zobacz też: Majątek premiera Morawieckiego. Marcin Kierwiński: Żenuje mnie to, co wyprawia szef rządu
W komunikacie GIS zaznaczono również, że dezynfekcja wody jest szczególnie istotna w fontannach o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach, które służą do zabawy lub schłodzenia się przechodniów.
Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia
Inspektorat przypomina też, że takie zasady należy stosować nie tylko ze względu na koronawirusa SARS-CoV-2, ale również na zagrożenie ze strony bakterii z rodzaju Legionella.
Fontanny podczas pandemii. Komunikat GIS
GIS ostrzegł też, że w takim przypadku zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego.
Przestrzegł też, żeby unikać skupisk w pobliżu fontann, zachowywać odpowiednią odległość od innych oraz nie dopuszczać do zawilgocenia maseczki w takich miejscach. "Wilgotna maseczka utrudnia oddychanie, a ponadto nie spełnia swojej roli ochronnej" - napisano.