Trwa ładowanie...
d1opoq1

Foki z Helu rozpoczęły samodzielne życie

6 fok, wyhodowanych w Polsce i na Litwie rozpoczęło samodzielne życie w Bałtyku. Wypuszczono je do morza w okolicach Nidy, miejscowości letniskowej na litewskiej Mierzei Kurońskiej.

d1opoq1
d1opoq1

2 młode okazy pochodzą ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, a 4 z hodowli Muzeum Morskiego w Kłajpedzie. Wszystkie foki są specjalnie oznakowane, jedna - polska o imieniu Adam - ma przymocowany mini-nadajnik satelitarny, zasilany bateriami. Do czasu ich wyczerpania, czyli przez ponad pół roku będą rejestrowane sygnały, pozwalające lokalizować miejsca pobytu zwierząt.

Naukowcy mają nadzieję, że nowe stado tych urodzonych w niewoli ssaków zaaklimatyzuje się w naturalnych warunkach. Podkreślają jednak, że sporo zależy tu od troski człowieka o środowisko bytowania fok. Największymi zagrożeniami dla nich są zanieczyszczenia morza, hałas oraz sieci rybackie, z których często nie mogą się wyplątać.

Całe przedsięwzięcie ma służyć odtworzeniu populacji fok na Bałtyku. Potrzeba na to od 20 do 30 lat. W realizacji projektu uczestniczą Litwa, Polska i Szwecja. (aka)

d1opoq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1opoq1
Więcej tematów