PolskaFlaga z 10 tys. białych i czerwonych tulipanów na Święto Flagi w Poznaniu

Flaga z 10 tys. białych i czerwonych tulipanów na Święto Flagi w Poznaniu

Polską flagę narodową złożoną z 10 tys. białych i czerwonych tulipanów zaprezentowano z okazji Dnia Flagi na pl. Wolności w Poznaniu. Symbole narodowe są ściśle związane z historią Poznania i Wielkopolski - wskazał wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

02.05.2013 | aktual.: 02.05.2013 15:19

Po uroczystości kwiaty rozdano poznaniakom.

- W tym roku wyjątkowo długo czekaliśmy na wiosnę. Dlatego kiedy wreszcie zakwitła, możemy uczcić Dzień Flagi świeżymi kwiatami. Kwiaty są zawsze manifestacją naszych pozytywnych uczuć i intencji. Zdobią otoczenie, poprawiają nastrój, przywołują uśmiech, budzą nadzieję i budzą dobrą atmosferę - mówił wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Jak podkreślił, przypadające 2 maja święto to idealna okazja, by eksponować wszystkie symbole i znaki państwowe.

- One podkreślają więzi z ojczyzną i symbolizują wartości jednoczące Polaków na całym świecie. My, Wielkopolanie, powodów by cieszyć się nimi, mamy jak najwięcej. Z naszą ziemią najmocniej związane są godło, barwy narodowe i hymn - stwierdził.

Jak powiedział, obecne godło i barwy narodowe wywodzą się od herbu użytego przez pochodzącego z Poznania i spoczywającego dziś w tym mieście króla Przemysła II. Wojewoda przypomniał też o związkach z Wielkopolską zarówno wspominanego w hymnie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, jak i autora "Mazurka Dąbrowskiego", Józefa Wybickiego.

Według wojewody Święto Flagi rokrocznie ma w Poznaniu szczególną oprawę i wyjątkowo radosny charakter.

W poprzednich latach w stolicy Wielkopolski Dzień Flagi obchodzono w towarzystwie stumetrowej flagi uszytej przez uczniów wielkopolskich szkół, racząc się podzielonym na 2 tys. kawałków, słodkim, biało-czerwonym mazurkiem.

- Trzy lata temu barwny korowód przeniósł ogromną, stumetrową flagę z placu wolności na Stary Rynek. Dwa lata temu do flagowego projektu zaprosiłem najstarszy w Polsce cech cukierników i piekarzy z Poznania. Mistrzowie sztuki cukierniczej podjęli się wyzwania na miarę siedmiu metrów. Tyle bowiem mierzył największy w Europie, półtonowy mazurek z polukrowany na biało i czerwono - przypomniał wojewoda.

W 2012 roku, na kilka tygodni przed rozpoczęciem Euro 2012, w trakcie święta wykorzystano największą w kraju, biało-czerwoną piłkę.

Czwartkowe uroczystości w Poznaniu uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa oraz prezentacja zabytkowych samochodów. Chętni mogli też otrzymać biało-czerwone flagi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)