Trwa ładowanie...
d1zmy2e

Fińskie patrole z pistoletami automatycznymi M5. "Bez związku z zamachem w Turku"

Fińska komenda główna policji zamierza dodatkowo wyposażyć wszystkie patrole policyjne w pistolety automatyczne MP5 - poinformowała agencja prasowa STT. Policja zapewnia, że decyzja nie ma "bezpośredniego związku" z zamachem w Turku. Inspektor Arie Alanen z zarządu głównego fińskiej policji ujął to w słowach: "zagrożenie terroryzmem wymaga gotowości do reakcji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci z patroli będą wyposażeni w broń automatyczną. Decyzja "nie ma bezpośredniego związku" z zamachem w Turku
Policjanci z patroli będą wyposażeni w broń automatyczną. Decyzja "nie ma bezpośredniego związku" z zamachem w Turku (PAP/EPA)
d1zmy2e

- Trzeba uważniej śledzić to, co zmienia się w otoczeniu. Trzeba rozważyć jakimi środkami powinny dysponować siły bezpieczeństwa - powiedział Alanen w wywiadzie dla STT. Wyjaśnił, że pistoletów MP5 policjanci mogliby używać w sytuacjach, kiedy dozwolone jest użycie broni, a cel znajduje się daleko. Dodał, że wyposażenie w MP5 nie ma na celu przeobrażenia policji w bardziej zmilitaryzowaną jednostkę. - Policja, jako służba, ma być bardziej wiarygodna w oczach społeczeństwa - podkreślił Alanen.

Jak poinformował dziennik "Helsingin Sanomat", plany wyposażenia wszystkich patroli w pistolety MP5 nie mają bezpośredniego związku z atakiem nożownika w Turku z 18 sierpnia, który został uznany za pierwszy atak terrorystyczny w historii Finlandii. - Pistoletów jest już wystarczająca ilość, a teraz są przeprowadzane szkolenia, aby każdy patrol mógł ich używać w razie potrzeby. To nie łączy się ze zdarzeniem w Turku; szkolenia rozpoczęły się już wcześniej w tym roku - powiedział "HS" inspektor Mika Heini z komendy głównej policji.

Dodał, że broń automatyczna jest na wyposażeniu policji od lat 90. Obecnie w trakcie patroli fińscy policjanci uzbrojeni są w tradycyjne pistolety służbowe Walther oraz Glock. Pistolety MP5 są używane przez specjalną grupę "Niedźwiedź" (fin. "Karhu"), która jest również wyposażona w cięższy sprzęt niż podstawowe patrole policyjne.

d1zmy2e

W tym roku fiński rząd planując budżet na 2018 rok zdecydował o przyznaniu policji dodatkowych środków w wysokości 46 mln euro. W czwartek zaś analizując potrzeby bezpieczeństwa kraju po ataku w Turku zwiększył tę kwotę o blisko 12 mln euro: o 9 mln na policję i 2,5 mln euro na policję bezpieczeństwa SUPO.

Z Helsinek Przemysław Molik

Zobacz także: Terroryzm w Europie

d1zmy2e

Podziel się opinią

Share
d1zmy2e
d1zmy2e