Fińscy emeryci w strachu. Boją się wojny nuklearnej
Prawie 70 procent starszych mieszkańców Finlandii obawia się ataku na ich kraj. Wielu z nich uważa, że może dojść wówczas do użycia przez wroga broni jądrowej. Te niepokoje wykazały najnowsze sondaże Huominen Kynnyllä, zlecone przez Eetury, organizację zrzeszającą fińskich emerytów.
Seniorzy ankietowani są co trzy lata z inicjatywy zrzeszenia, które gromadzi kilka krajowych stowarzyszeń emeryckich. W tych badaniach, organizowanych pod hasłem "Na świecie jutra", biorą udział osoby od 55 do 84 roku życia. Żadna z poprzednich edycji badań, nie wskazywała na taki wysoki poziom poczucia zagrożenia wojną nuklearną. Boi się jej co drugi uczestnik sondażu.
Seniorzy pytani byli o pięć kwestii, które zdominowały ostatnio debatę publiczną. Pytania dotyczyły nie tylko groźby ataku obcego mocarstwa na Finlandię i ewentualność użycia w takiej sytuacji broni jądrowe, ale również o koszty życia z powodu rosnących cen, zmiany klimatyczne i powrót pandemii.
- Inwazja na Finlandię i wojna nuklearna niepokoją kobiety nieco bardziej niż mężczyzn. Wśród najstarszych grup uczestników sondażu najwięcej jest osób, które użycie broni atomowej uznają za bardzo prawdopodobne - stwierdza w komunikacie prasowym dyrektor ds. badań Kantar Public, Sakari Nurmela.
Fińscy emeryci w strachu. Boją się wojny nuklearnej
Jak komentuje fińska gazeta "Iltalehti", groźba ataku stała się przedmiotem publicznej dyskusji w Finlandii po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę pod koniec lutego. Wtedy też w społecznym zainteresowaniu zalazła się sprawa przystąpienia Finlandii do NATO. Okazało się, że państwo, stawiające do tej pory na uzbrojenie, samowystarczalność i wysoką wiedzę obywateli na temat samoobrony, woli jednak zerwać z neutralnością i przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Na drugim miejscu wśród spraw, jakie martwią i budzą obawy Finów, jest, jak wynika z sondażu, niska jakość usług opiekuńczych. Aż 73 proc. badanych stwierdziło, że poziom świadczeń dla osób starszych jest niedopuszczalnie niski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo