Trwa ładowanie...

Finowie w zachwycie. Polska będzie "europejską potęgą militarną"

Znaczenie Polski w europejskiej polityce obronnej i bezpieczeństwa gwałtownie rośnie - podkreślają fińskie media, powołując się na słowa czołowej badaczki z Uniwersytetu Helsińskiego. Zdaniem Katalin Miklóssy Polska do końca obecnej dekady stanie się supermocarstwem.

Polska armia. Zdjęcie ilustracyjnePolska armia. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images, fot: Artur Widak
dpkntpm
dpkntpm

Czołowy helsiński dziennik "Helsingin Sanomat" opublikował obszerny artykuł na temat polskich sił zbrojnych. Według Finów, dzięki rekordowym zakupom broni dla wojska, kraj nad Wisłą "staje się najsilniejszą potęgą militarną w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie".

Gazeta powołuje się na słowa Katalin Miklóssy z Uniwersytetu Helsińskiego, która w wywiadzie podkreśliła, że "do końca tej dekady Polska stanie się prawdziwą potęgą europejską".

dpkntpm

Zdaniem Miklóssy oczywiste jest, że w przyszłości polityka Brukseli będzie definiowana przez kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska, która świadome dąży do znalezienia się w centrum UE .

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Protesty w Niemczech. Starcia z policją na ulicach kilku miast

Polska nowym supermocarstwem w oczach Finów

- Wojna na Ukrainie w pewnym stopniu zmienia układ sił w Europie. Ludzie wciąż nie rozumieją, jak duży ciężar przesuwa się na wschód. Polska jest wiodącym krajem wschodniej UE, który dąży do pozycji mocarstwowej w Europie - mówi badaczka z helsińskiego uniwersytetu. Podkreśla przy tym, że fakt dążenia Warszawy do stania się potęgą militarną w Europie, wpłynie też na bezpieczeństwo Finlandii.

dpkntpm

- Można by pomyśleć, że silna Polska zwiększy bezpieczeństwo całego regionu Morza Bałtyckiego jako przeciwwagę dla agresywnej Rosji - spekuluje "Helsingin Sanomat".

- Polska jest dla nas bardzo cennym sojusznikiem w polityce wojskowej - ocenia Miklóssy.

Kiedyś gorący kartofel, w przyszłości potęga militarna

Jednocześnie fińskie media piszą wprost, że jeszcze niedawno Polska stanowiła dla Europy - wraz z Węgrami - spory problem. Powodem było "pogorszenie praworządności" w obu krajach.

dpkntpm

- Z tego powodu np. stosunki Finlandii z Polską nie były szczególnie ciepłe - wyjaśnia helsiński dziennik, dodając, że momentem przełomowym miało być ubiegłoroczne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ówczesną premier Finlandii Sanną Marin.

- Wpływy Polski wzrosły wraz z wojną na Ukrainie dlatego, że jest bardzo proukraińska i chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji - tłumaczy Miklóssy.

Jako że Polska w kwestiach wojny staje w jednej linii z UE i pomaga Ukraińcom, Unia - zdaniem badaczki - patrzy teraz przez palce na kwestie praworządkości w kraju. Niezmienne pozostaje za to stanowisko Brukseli wobec Węgier, bo te sprzeciwiają się polityce UE wobec Rosji.

dpkntpm

O tym, że Polska z "problematycznego dziecka" stała się "wybitną uczennicą" UE pisał też na łamach "Politico" Arndt Freytag von Loringhoven, były ambasador Niemiec w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpkntpm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dpkntpm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj