Trwa ładowanie...
d15paso

Finlandia rozmawia z USA o zacieśnieniu współpracy obronnej

• O konsultacjach poinformował Reutersa fiński minister obrony Jussi Niinisto
• Umowa ma być zawarta już jesienią
• Zachowującą militarną neutralność Finlandia ma liczącą 1300 km granicę z Rosją
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykańscy żołnierze podczas wspólnych ćwiczeń z fińskimi jednostkami w Niinisalo (Finlandia) w maju 2016 r.
Amerykańscy żołnierze podczas wspólnych ćwiczeń z fińskimi jednostkami w Niinisalo (Finlandia) w maju 2016 r. (AFP, Fot: Elias Lahtinen/Lehtikuva)
d15paso

- Porozumienie dotyczyłoby obszarów, w których już współpracujemy, jak szkolenia wojskowe, wymiana informacji i badania - powiedział minister. Dodał, że nie przewiduje się wzajemnego obowiązku niesienia pomocy, jakim są związane kraje członkowskie NATO na postawie Traktatu Północnoatlantyckiego.

Zaznaczył, że Finlandia dąży do podpisania porozumienia jeszcze z obecną administracją prezydenta USA Baracka Obamy. - Jestem pewien, że będziemy kontynuować bliską współpracę bez względu na to, który z głównych kandydatów wygra - powiedział jednocześnie Niinisto.

Finlandia ma liczącą 1300 km granicę z Rosją i podobnie jak inne kraje nordyckie zwraca uwagę na rosnącą rosyjską aktywność wojskową w regionie. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił, że w przypadku wstąpienia Finlandii do NATO, zarządziłby dyslokację wojsk w pobliże granicy z Finlandią. Obawy przed Rosją wzrosły po aneksji przez nią ukraińskiego Krymu w 2014 roku.

d15paso

Fiński rząd stoi na stanowisku, że będzie uważnie śledził rozwój sytuacji w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i od tego uzależnia ewentualne przyszłe przystąpienie do NATO.

Także neutralna Szwecja podpisała podobne porozumienie z USA w czerwcu, a w maju parlament w Sztokholmie zgodził się na większy udział NATO w ćwiczeniach na szwedzkim terytorium.

Rosja dementuje, jakoby stanowiła zagrożenie dla krajów nordyckich oraz bałtyckich i oskarża Zachód o ekspansjonistyczną politykę.

d15paso

Podziel się opinią

Share

d15paso

d15paso
Więcej tematów