Trwa ładowanie...
d139cyz
11-01-2011 14:35

Finisaż wystawy Beaty Czapskiej w Ambasadzie Francji

Trwająca od grudnia 2009 r. prezentacja rzeźb Beaty Czapskiej w Ambasadzie Francji w Polsce została uroczyście zamknięta. Finisażowi wystawy towarzyszyła prezentacja książki o twórczości Czapskiej.

d139cyz
d139cyz

17 prac Czapskiej - polskiej artystki mieszkającej na stałe w Paryżu - można było podziwiać w atrium siedziby Ambasady Francji i przylegających do niej ogrodach. Swoje dzieła artystka utrwala w kamieniu, brązie, drewnie. W twardej materii artystka wykuwa kształty nawiązujące m.in. do świata roślinnego i zwierzęcego.

Ambasador Francji w Polsce, Francois Barry Delongchamps, zwrócił uwagę, że Czapska jest przykładem osoby, artystki, dzięki której więzi pomiędzy Polską a Francją są coraz mocniejsze. - Oba nasze kraje przywiązują wagę do kultury i sztuki - zauważył ambasador. Artystka dziękowała wszystkim, dzięki którym wielomiesięczna ekspozycja w Ambasadzie Francji mogła być zorganizowana.

Podczas uroczystości zaprezentowano publikację pt. "Beata Czapska". Oprócz fotografii dzieł Czapskiej zawiera ona też m.in. szkice artystki, dokumentację jej wystaw w Polsce i za granicą w latach 1992-2010, fotografie ilustrujące proces powstawania rzeźby, przykłady dzieł znajdujących się w kolekcjach prywatnych. Wydawcą publikacji jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

"Wykucie zwierzęcia w kamieniu, i to siłą ramienia, nie jest błahym przedsięwzięciem. Wymaga ono wytrwałości i zdecydowania, co nie każdemu jest dane. Beata Czapska daje nam dowód zadziwiającego uporu i ta niepospolita cnota dodaje rzeźbie szczególnej wagi. Ten trudny zawód, cały ten wysiłek, te wszystkie uderzenia młotka tworzą paradoksalnie formę o łagodnej harmonii, kruchości, subtelności i radości, które są prawdziwą cechą charakteryzującą istotę żyjącą" - napisał w jednym z tekstów zawartych w książce Michael Gibson z "Herald Tribune".

d139cyz

Beata Czapska urodziła się w Warszawie. Zamiłowanie do sztuk pięknych wyniosła z rodzinnego domu: jej matka była profesorem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ojciec - inżynierem dróg i mostów, publicystą. Czapska skończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W czasie studiów pracowała w Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie, biorąc udział m.in. w inwentaryzacji zabytkowego kościoła w Skalbmierzu, Rynku w Gryfowie Śląskim, zespołu klasztornego w Sejnach. W latach 70. już z dyplomem architekta wyjechała do Francji. Mieszka tam na stałe.

Początki kariery Beaty Czapskiej poświęcone były architekturze, później od lat 80. artystka całkowicie poświęciła się rzeźbie. Dziś ma na swoim artystycznym koncie 50 wystaw i ponad 100 prac w różnych kolekcjach prywatnych.

W Paryżu nadal studiowała, m.in. w Ecole des Beaux Arts, a następnie przez trzynaście lat wykonywała zawód niezależnego architekta (projekty budynków mieszkalnych Meulun-Senart, Evry, Nancy; wille: Prowansja, Region Paryski, Majorka; aranżacje sklepów, stoisk targowych, malowidła ścienne). We współpracy z uznanymi pracowniami projektowała m.in. Maison du Partie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, hotele na Azorach (w pracowni Cacoub w Paryżu), zespół wypoczynkowy w Bretanii (w pracowni Bezancon); we współpracy z amerykańskim rzeźbiarzem opracowała projekt, a następnie zrealizowała fontannę z granitu w Puteaux we Francji.

Wystawa w Warszawie została zorganizowana przez Pracownię Galerii Jolanty Czajki i Ambasadę Francji w Polsce. Partnerem wystawy była grupa AXA Polska.

d139cyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d139cyz
Więcej tematów