Trwa ładowanie...
d3i4et7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Financial Times": ostatnia szansa Ukrainy na zapewnienie sobie wolności

• Ukraina ma ostatnią szansę na zapewnienie sobie wolności - ocenia "Financial Times"
• Dymisja ukraińskiego ministra rozwoju i handlu odsłania "fiasko ograniczania korupcji i wprowadzania rządów prawa"
• Cała proeuropejska elita musi się zmobilizować i współpracować
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
B. minister rozwoju gospodarczego i handlu Aivaras Abromaviczius
B. minister rozwoju gospodarczego i handlu Aivaras Abromaviczius (PAP/EPA, Fot: Maxim Nikitin)
d3i4et7

Ubiegłotygodniowa dymisja ukraińskiego ministra rozwoju gospodarczego i handlu Aivarasa Abromavicziusa odsłania brak fundamentalnych reform w kraju. Ukraina ma ostatnią szansę na zapewnienie sobie wolności - pisze dziennik "Financial Times".

Według brytyjskiej gazety ostatni kryzys polityczny jest odzwierciedleniem wyzwań, przed którymi stoi Ukraina. "Urodzony na Litwie technokratyczny minister Abromaviczius zrezygnował w ubiegłym tygodniu, tłumacząc, że wprowadzanie reform stało się niemożliwe (...). Jego dymisja odsłania nieustanne fiasko ograniczania korupcji i wprowadzania rządów prawa dwa lata po rewolucji na Majdanie" - ocenia dziennik w artykule redakcyjnym.

Jak pisze "FT", rządowi, który powstał po Majdanie, udało się przeprowadzić kluczowe techniczne reformy. "Ministerstwo rozwoju gospodarczego i handlu Abromavicziusa poprawiło zamówienia publiczne, co wcześniej było siedliskiem korupcji. Trwa reforma policji na wzór zmian przeprowadzonych w Gruzji" - wymienia gazeta, dodając jednocześnie, że "bardziej podstawowe wysiłki, by wprowadzić rządy prawa, były o wiele wolniejsze".

d3i4et7

W wywiadzie udzielonym "FT" Abromaviczius wyjaśnił, że jego dymisja powinna być "znakiem ostrzegawczym, że proces reform musi być kontynuowany z nową przejrzystością". Jego zdaniem najlepszym sposobem na zagwarantowanie, że zmiany będą wprowadzane, byłyby rząd technokratów, na którego czele stanęłaby urodzona w USA minister finansów Natalia Jaresko.

Brytyjski dziennik pisze, że korzystne mogłoby być wiosenne odświeżenie gabinetu i ulepszone porozumienie koalicyjne, w którym krok po kroku ustalono by harmonogram reform. "Jednak przedterminowe wybory byłyby stratą pieniędzy i czasu, a niekoniecznie wyłoniłyby rząd i parlament, które byłyby lepiej wykwalifikowane, by wprowadzić zmiany" - uważa "FT". Wybory mogłyby też jeszcze bardziej utrudnić wprowadzanie w życie porozumień z Mińska o zakończeniu konfliktu na wschodzie kraju.

Gazeta przypomina, że międzynarodowi kredytodawcy słusznie uzależnili dalsze wsparcie finansowe dla Ukrainy od reform, a priorytety są jasne. Niezależny prokurator do walki z korupcją i utworzone rok temu biuro muszą szybko podjąć działania. Konieczne są szersze reformy prawne, m.in. dotyczące utworzenia niezależnego sądownictwa i prywatyzacji.

"Cała proeuropejska elita musi odłożyć na bok chciwość, spory i szukanie dodatkowych zarobków, które charakteryzowały postsowiecką Ukrainę i muszą współpracować, by zbudować system pozwalający obywatelom swobodnie rozwijać się. Niemożność współdziałania będzie na rękę władzom Rosji, którym zależy na ponownym wciągnięciu Ukrainy w swoją strefę wpływów" - pisze "FT". Cytując wypowiedź amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena z grudnia dziennik dodaje, że Ukraina może mieć ostatnią szansę na zapewnienie sobie dostatniej, niezależnej przyszłości.

d3i4et7

Podziel się opinią

Share

d3i4et7

d3i4et7
Więcej tematów