Film o Tygodniku Solidarność w TVP1

TVP1 wyemituje w dwóch częściach (12 i 19 lipca) film poświęcony 'Tygodnikowi Solidarność'.

07.07.2006 07:15

3 kwietnia br. minęło 25 lat od ukazania się pierwszego numeru „Tygodnika Solidarność”. Było to niezmiernie ważne wydarzenie w powojennej historii prasy. Po raz pierwszy do ogólnopolskiego kolportażu został wprowadzony niezależny do komunistycznej władzy tytuł.

Redakcja stała się znaczącym miejscem spotkań, dyskusji. Organizowano wieczory wspomnieniowe i koncerty. Redakcję odwiedzali wpływowi politycy (np. płk Ryszard Kukliński, Asłan Maschadow – prezydent Czeczenii) i artyści.

Film rozpoczyna się od współczesnej redakcji tygodnika, w której fotograf pracuje szukając materiałów archiwalnych z 1980 roku. Konstrukcja filmu opiera się na dwóch równoległych i przeplatających się nawzajem wątkach: spotkanie redakcji po 25 latach i indywidualne relacje dziennikarzy. W filmie wystąpią redaktorzy naczelni: Tadeusz Mazowiecki, Jan Dworak, Jarosław Kaczyński, Józef Orzeł, Andrzej Gelberg i obecny – Jerzy Kłosiński, a także dziennikarze.

W pierwszej części filmu dziennikarze opowiedzą o nastrojach w zespole, trybie pracy, swoich ówczesnych niepokojach, inwigilacji ze strony tajnych służb oraz narastaniu konfliktu z władzami. Przypomną sytuację pisma w momencie wprowadzenia stanu wojennego, kiedy większość członków redakcji znalazła się w obozach internowania. W drugiej części, obejmującej okres istnienia pisma od 1989 roku, dziennikarze przypomną zasadnicze tematy pisma, sytuacje konfliktowe, atmosferę w redakcji, momenty przełomowe i przyczyny stopniowego spadku zainteresowania czytelników. Ważnym elementem filmu są fragmenty występów kabaretu „Pod Egidą”.

Autorzy filmu: Maria Dłużewska, Jolanta Kessler. Produkcja: Media Kontakt.Emisja: 12 lipca: 22.00, 19 lipca: 21.55

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)