Trwa ładowanie...
08-08-2014 18:01

Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego polskim kandydatem do Oscara

Film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Komisja Oscarowa podjęła tę decyzję jednogłośnie.

Share
Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego polskim kandydatem do OscaraŹródło: Kadr z filmu "Ida"
d3xhyon

"Idę" na polskiego kandydata do nagrody Akademii wybrała Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Filipa Bajona, powołana przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską. Obok Bajona w jej pracach uczestniczyli: Katarzyna Adamik, Jacek Bławut, Michał Komar, Agnieszka Odorowicz, Anda Rottenberg, Janusz Zaorski, Marek Żydowicz.

Film miał światową premierę podczas 40. Telluride Film Festival w Stanach Zjednoczonych na przełomie sierpnia i września 2013 r. 25 października film trafił do polskich kin.

Jak informuje PISF, dystrybucja międzynarodowa filmu Pawlikowskiego okazała się jednym z największych sukcesów w historii polskiego kina. "Idę" do tej pory obejrzało blisko 500 tysięcy widzów we Francji, 450 tysięcy w USA, ponad 100 tysięcy we Włoszech, po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii i Holandii.

Akcja "Idy" rozgrywa się na początku lat 60. ubiegłego wieku w Polsce. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, przed złożeniem ślubów poznaje ciotkę Wandę (gra ją Agata Kulesza), jedyną krewną. Dziewczyna dowiaduje się od niej, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje też tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny.

d3xhyon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xhyon
Więcej tematów