PolskaFilip Łobodziński laureatem nagrody Instytutu Cervantesa

Filip Łobodziński laureatem nagrody Instytutu Cervantesa

Filip Łobodziński został laureatem nagrody Instytutu Cervantesa 2005 za tłumaczenie literackie. Wyróżnienie, łączące się z kwotą 5 tys. euro, wręczono w Warszawie. Była to druga edycja nagrody. W sobotę obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Książki.

22.04.2005 | aktual.: 22.04.2005 20:20

Jury, obradujące pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Cervantesa Abla Murcii Soriano, przyznało nagrodę Łobodzińskiemu za tłumaczenie książki Artura Pereza-Reverte "W cieniu inkwizycji" z cyklu "Przygody kapitana Alatriste" (tytuł oryginalny: "Limpieza de sangre"), która ukazała się nakładem wydawnictwa Muza.

Łobodziński jako chłopak zyskał popularność, występując w filmach (m.in. "Stawiam na Tolka Banana", "Podróż za jeden uśmiech"). Po raz ostatni zagrał, mając 20 lat (rola Krzysztofa w filmie telewizyjnym "Mysz").

Potem działał głównie jako dziennikarz (m.in. w "Wiadomościach", a obecnie w "Przekroju") i tłumacz (jako absolwent iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego przekłada literaturę hiszpańskojęzyczną).

Przetłumaczył na polski wiele tomów Pereza-Reverte, jak również innych autorów hiszpańskojęzycznych, np. Mario Vargasa Llosy, Rosy Montero, Jorge Volpiego i Alicii Gimenez-Bartlett.

W zeszłym roku pierwszymi w historii laureatami nagrody byli: Elżbieta Komarnicka - za tłumaczenie książki Juana Marse "Ogony jaszczurki" ("Rabos de lagartija") oraz Carlos Marrodan Casas - za tłumaczenie książki Javiera Mariasa "Jutro, w czasie bitwy, o mnie myśl" ("Manana en la batalla piensa en mi").

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Polsce pojawią się z tej okazji billboardy na ulicach miast, kupujący w księgarniach otrzymają róże, odbędą się promocje i konkursy.

W historii literatury światowej dzień 23 kwietnia to data symboliczna. Tego dnia przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, m.in. Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa, Maurice'a Druona, Vladimira Nabokova.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)