Filip Aryanowicz o asymilacji cudzoziemców pracujących w Polsce
Coraz częściej jedynym sposobem na poprawę sytuacji nie tylko małych firm, ale i dużych przedsiębiorstwach staje się zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Cudzoziemcy podejmujący pracę w Polsce, zwłaszcza ci, którzy współpracują z agencją pracy taką jak Bisar, na ogół wykazują zadowolenie z warunków pracy i poziomu życia w naszym kraju. Sprzyja temu m.in. łatwa asymilacja pracowników ze Wschodu, w tym m.in. pracowników z Ukrainy, ale również pracowników z dalekiej Azji.
O remedium na braki kadrowe w wielu polskich przedsiębiorstwach, rozmawiamy z Filipem Aryanowiczem, wiceprezesem agencji Bisar
Dlaczego pracownicy ze Wschodu tak chętnie przyjeżdżają do Polski?
Filip Aryanowicz: Polski rynek pracy jest niezwykle atrakcyjny dla wielu pracowników ze Wschodu, a wśród nich m.in. dla pracowników z Ukrainy oraz pracowników z Azji. Zatrudniać obcokrajowców na terenie RP mogą zarówno małe, rodzinne firmy, jak i duże przedsiębiorstwa o zasięgu krajowym lub nawet międzynarodowym. Zatrudnienie pracownika z Ukrainy, z wielu względów, jest korzystne zarówno dla pracodawcy, jak również dla cudzoziemca. Ukraińcy w Polsce zarabiają o wiele więcej niż w swoim ojczystym kraju. Praca cudzoziemców jest również wyjątkowo korzystna dla pracodawcy. Pracownicy ze Wschodu doceniani są między innymi za sumienność, dokładność, uczciwość i rzetelność przy wykonywaniu powierzonych im obowiązków. Ponadto pracownicy zza wschodniej granicy nie mają większych problemów z asymilacją do życia w polskim społeczeństwie. Nic dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu w e-commerce, transporcie, logistyce, budownictwie, hotelarstwie, gastronomii, przetwórstwie, produkcji, jak również w rolnictwie.
Zobacz też: Formalności prawne przy wynajmie pracowników
Jak przebiega asymilacja pracowników z Ukrainy?
Zatrudniani, coraz częściej przez polskich przedsiębiorców, pracownicy z Ukrainy bardzo szybko asymilują się społecznie w naszym kraju oraz niezwykle łatwo przystosowują się do obowiązujących zasad w pracy. W przypadku pracowników z Ukrainy podejmujących pracę w Polsce nie ma żadnych problemów z komunikacją. Większość Ukraińców przynajmniej w stopniu podstawowym zna lub rozumie język polski i dość łatwo porozumiewa się z Polakami. Związane jest to w dużej mierze z faktem podobieństwa języka ukraińskiego do polskiego oraz z wcześniejszymi kontaktami niektórych pracowników ze Wschodu z naszym krajem lub naszymi rodakami. W asymilacji pomaga również wspólna przeszłość historyczna, podobieństwo kulturowe oraz bardzo bliskie położenie geograficzne obu naszych państw. Wiele wyników badań pokazuje ponadto, że Polacy w większości pozytywie lub co najmniej neutralnie odnoszą się do pracowników spoza granic naszego kraju.
A jak wygląda proces asymilacji pracowników z Azji
Na warunki pracy i płacy nie narzekają nie tylko pracownicy z Ukrainy, ale również coraz częściej zatrudniani przez polskich przedsiębiorców pracownicy z Azji. W ich przypadku może pojawić się nieco większy problem związany z komunikacją, ze względu na znaczne różnice językowe. Rozwiązaniem tego problemu, zwłaszcza w przypadku większego zapotrzebowania na pracowników przez przedsiębiorstwa, jest zatrudnianie większych grup pracowników ze Wschodu wraz z koordynatorem lub tłumaczem. Pomimo dzielących Polskę i kraje Dalekiego Wschodu znacznych odległości oraz różnic kulturowych - wielu pracowników z Azji potrafi doskonale przystosować się do panujących w Polsce warunków życia społecznego oraz warunków pracy. Pracownicy z Azji dość chętnie uczą się języka polskiego oraz polskich obyczajów, dlatego również proces ich asymilacji przebiega sprawnie.