Trwa ładowanie...
16-07-2015 17:19

Filia IS przyznała się do ataku rakietowego na egipski okręt

Filia Państwa Islamskiego (IS), używająca nazwy Prowincja Synaj, przyznała się w czwartek do przeprowadzenia ataku rakietowego na egipski okręt straży przybrzeżnej na Morzu Śródziemnym.

Filia IS przyznała się do ataku rakietowego na egipski okrętŹródło: AFP, fot: Said Khatib
d480km0
d480km0

Rzecznik egipskiego wojska generał Mohammed Samir napisał na Facebooku, że doszło do wymiany ognia między okrętem a bojownikami znajdującymi się na brzegu w północnej części półwyspu Synaj, na terenach graniczących z Izraelem i palestyńską Strefą Gazy.

W wyniku ostrzału na egipskiej jednostce wybuchł pożar, jednak nie spowodował ofiar śmiertelnych.

Okręt rutynowo patrolował egipskie wody terytorialne oraz często był używany do transportu wojska i policji do kontynentalnej części Egiptu. Droga morska jest często wykorzystywana w tym celu, gdyż unika się w ten sposób terenów opanowanych przez bojowników IS na półwyspie Synaj, którzy atakują siły rządowe - powiedział jeden z przedstawicieli egipskich służb bezpieczeństwa, zastrzegając sobie anonimowość.

Władze Egiptu biorą pod uwagę możliwość, że okręt został początkowo trafiony przez rakietę wystrzeloną z brzegu lub został na nim zdetonowany ładunek wybuchowy, uprzednio podłożony przez bojowników IS.

d480km0

Świadek zdarzenia, pochodzący ze Strefy Gazy rybak powiedział, że okręt egipski znajdował się około mili morskiej od brzegu, gdy znalazł się pod ostrzałem, w wyniku którego na jego pokładzie wybuchł pożar. Mężczyzna nie słyszał wybuchu, jednak zauważył po pewnym czasie dwa inne okręty, usiłujące ugasić pożar. Następnie przypłynął trzeci, duży okręt, który odholował uszkodzoną jednostkę. Rybak dodał jeszcze, że po incydencie dwie inne jednostki patrolowały wybrzeże.

Egipt zmaga się z zagrożeniami ze strony wielu ugrupowań rebelianckich, łącznie z Prowincją Synaj, których działalność skupia się przede wszystkim na obszarze półwyspu Synaj i terenach graniczących z Izraelem i Strefą Gazy.

d480km0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d480km0
Więcej tematów