Trwa ładowanie...
d2nx5ce

Figura Jezusa stanie na pl. Mickiewicza w Poznaniu 29 sierpnia?

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności złożył trzeci wniosek o ustawienie 5-metrowj figury Jezusa na pl. Mickiewicza. - Przygotowywaliśmy go wspólnie z pracownikami wydziałów Urzędu Miasta i liczymy, że tym razem się uda - mówi Wirtualnej Polsce prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący komitetu.
Share
Figura Jezusa stanie na pl. Mickiewicza w Poznaniu 29 sierpnia?
Źródło: Archidiecezja Poznańska
d2nx5ce

Pierwotnie 5-metrowa figura Jezusa Chrystusa z brązu będąca elementem Pomnika Wdzięczności miała stanąć na placu Mickiewicza 31 maja jako główny element wystawy „Wdzięczni za niepodległość”. Zgody na wystawę nie wydał jednak Zarząd Dróg Miejskich. Powód to negatywne opinie plastyka miejskiego i konserwatora zabytków, a także braki w dokumentacji technicznej zawierającej informacje o zabezpieczeniu tak dużej figury.

Po raz drugi figurę chciano ustawić 12 czerwca, ale jednostki Urzędu Miasta nie zdążyły na czas przygotować wymaganych opinii. Teraz Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności złożył już trzeci wniosek w tej samej sprawie.

- Chcemy, aby pomnik stanął na placu 29 sierpnia, czyli tuż przed rocznicą porozumień sierpniowych i stał tam do 7 listopada, czyli tak, aby objął datę 30 października. Tego dnia przypada rocznica daty poświęcenia pomnika – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Stanisław Mikołajczak.

d2nx5ce

Wniosek został złożony na tyle wcześnie, aby w razie jakichkolwiek braków był czas na ich uzupełnienie, ale przedstawiciele komitetu wierzą, że tym razem nie będzie żadnych zastrzeżeń. Na czym opierają swój optymizm?

- Tym razem w przygotowaniu wniosku pomagali nam urzędnicy z poszczególnych wydziałów i jednostek miejskich, a jeśli chodzi o Miejskiego Konserwatora Zabytków i plastyka miejskiego, to wysłaliśmy im wizualizację wystawy, a także zdjęcia wielu innych wystaw i wydarzeń odbywających się na placu Mickiewicza, kiedy stały na nim różne sporej wielkości przedmioty i nie było zastrzeżeń, co do zaburzania kompozycji placu – wyjaśnia prof. Mikołajczak.

Przypomnijmy, że Miejski Konserwator Zabytków już w poprzednio wydanej opinii napisała, że „z konserwatorskiego punktu widzenia nie można traktować kopii figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności o wysokości 5,3 m i wadze ok. 2 ton jako standardowego elementu wystawy plenerowej. W obecnym kontekście przestrzennym placu zorganizowanym przez pomniki Adama Mickiewicza i Poznańskich Krzyży umieszczenie w ich sąsiedztwie kolejnego wielkogabarytowego monumentu budzi zastrzeżenia konserwatorskie”.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2nx5ce

Podziel się opinią

Share
d2nx5ce
d2nx5ce
Więcej tematów