Trwa ładowanie...
28-05-2014 15:59

Festiwal Wyłącz System odbędzie się w Warszawie

Po raz szósty odbywać się będzie w Warszawie Festiwal Wyłącz System. Od 3 do 8 czerwca w stolicy organizatorzy festiwalu proponują wystawy, projekcje filmowe, gry terenowe i spektakle nawiązujące do historii wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Festiwal Wyłącz System odbędzie się w WarszawieŹródło: WawaLove.pl, fot: Materiały organizatora/Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza. Fot. Piotr Lewandowski, www.popupmusic.pl
d40tveo
d40tveo

Festiwal, będący częścią warszawskich obchodów Święta Wolności, ma inspirować do refleksji nad sensem takich pojęć jak "wolność", "wybór" czy "odpowiedzialność".

- Na ogół obchodzimy w Polsce smutne rocznice, teraz mamy okazję świętować wydarzenie pozytywne, radosne - 25 lat wolności - powiedziała podczas konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To czas na podsumowanie tego, co dokonaliśmy przez te ćwierć wieku wolności. To okres dłuższy niż dwudziestolecie międzywojenne. Wiele pokoleń w Polsce od czasów zaborów nie mogło tak długo cieszyć się niezależnością. A jak pokazują wydarzenia na Ukrainie, wolność nie jest dana raz na zawsze. My tę wolność wywalczyliśmy i ją mamy, cieszmy się więc - mówiła.

Rzecznik prasowy Święta Wolności i festiwalu Wyłącz System Piotr Partyka powiedział, że najważniejszą częścią tych wydarzeń będzie piknik, odbywający się 4 czerwca, dokładnie w dniu obchodów rocznicy wyborów, na Krakowskim Przedmieściu. - Zaprezentowana zostanie wielka, plenerowa wystawa fotograficzna i piknik, będący połączeniem akcji performatywnych, akcji artystycznych, słuchowiska i zabaw dla dzieci - poinformował.

Katarzyna Puchalska, koordynatorka imprezy z ramienia Domu Spotkań z Historią podkreśla, że festiwal pomyślany jest jako impreza wielopokoleniowa. - Ideą tego festiwalu jest, by było to święto zwykłych ludzi, nie tylko bohaterów. To było zwycięstwo zwykłych ludzi, którzy poszli na wybory, które rozpoczęły cały proces zmian - tłumaczyła.

d40tveo

Tegoroczną imprezę otworzy 3 czerwca premiera albumu "Wszystko od nowa 1989. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu" Anny Beaty Bohdziewicz. Z autorką, w warszawskim Domu Spotkań z Historią, rozmawiać będą prof. Michał Głowiński, dr Marcin Zaremba i Adam Mazur. Zaprezentowana zostanie także bogato ilustrowana mapa "W-wa 89'", przedstawiająca Warszawę, jaką była w 1989 r.

Kulminacyjny punkt imprezy, piknik "Wyłącz system", odbędzie się 4 czerwca na Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu. W jego ramach organizatorzy przygotowali wystawę specjalnie zaprojektowanych symboli przełomu w Polsce, odbędzie się także gra uliczna "Ministerstwo przekształceń językowych" - jej uczestnicy tworzą nowe wyrazy lub szukają nowych sensów w popularnych kalkach językowych, związanych z tematem wolności. W Domu Spotkań z Historią odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej "25 x Warszawa" autorstwa Jerzego S. Majewskiego.

Olga Chajdas wyreżyserowała słuchowisko "Polo Połyk", zainspirowane książką "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła", opisującą życie w Polsce po 1989 r. Zaplanowano także warsztaty rysowania komiksów, prowadzone przez twórców komiksu "88/89" Michała Rzecznika i Przemysława Surmę. Organizatorzy przygotowali także gry i zabawy plenerowe dla dzieci.

W Domu Spotkań z Historią działać w tym czasie będzie "Kino Rocznicowe", w którym zaprezentowane zostaną m.in. filmy "Rok 1989" Michała Bielawskiego, "Czy wolność potrzebuje reklamy", złożony z wywiadów z okazji 25-lecia wolnych wyborów z udziałem m.in. Waldemara Dąbrowskiego, Jerzego S. Majewskiego, Jerzego Owsiaka i Tadeusza Rolke oraz "Dokument '89" - montaż źródłowych materiałów filmowych.

d40tveo

W Teatrze WARSawy na Rynku Nowego Miasta zaprezentowany zostanie spektakl "Herosi transformacji" grupy artystycznej Pożar w Burdelu w reżyserii Michała Walczaka.

Od 5 czerwca, w podziemiach Pałacu Prezydenckiego oglądać będzie można wystawę "Człowiek dialogu" poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi III RP. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających we wszystkie dni otwarte Pałacu.

Tegoroczną imprezę zwieńczy "Fiesta", bal w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich na ulicy Brackiej. Muzykę zapewni Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza oraz DJ Easy Cheesy. W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych odbędą się także konferencje edukacyjne, porównujące przełom 89' roku w świadomości zbiorowej oraz systemach edukacyjnych wybranych krajów europejskich.

Obchody koordynuje Dom Spotkań z Historią z ramienia miasta st. Warszawy.

d40tveo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40tveo
Więcej tematów