Festiwal Nauki - dla dzieci zabawa, dla starszych wykłady
Eksperymenty z przedmiotami, które chcemy wyrzucić do kosza, czarodziejskie ołówki czy diagnozowanie misiów - o weekendowych atrakcjach Festiwalu Nauki pisze Anna Rokicińska.
26.09.2009 | aktual.: 12.10.2009 15:44
Fantastyczna ciekawość świata, inspirujące pytania, szereg doświadczeń z zakresu fizyki chemii czy biologii, a także medycyny i geologii, na to wszystko trzeba być przygotowanym, wybierając się z dzieckiem na Festiwal Nauki. W najbliższą sobotę i niedzielę przedstawiciele stołecznych uczelni i nie tylko będą nas i nasze pociechy przekonywać, że nauka nie jest nudna, ale pełna interesujących zjawisk, którymi można się dobrze i mądrze bawić.
- Dowiedli tego już psychologowie, że dzieci powyżej trzeciego roku życia fantastycznie chłoną wiedzę - mówi prof. Magdalena Fikus, zastępczyni i przewodnicząca rady programowej festiwalu. - Ich ciekawość świata jest przeogromna, a zadawane pytania fascynują i inspirują samych naukowców - dodaje.
Jeśli więc chcemy odkryć świat nauki dla naszych dzieci, wystarczy pojawić się w sobotę lub niedzielę w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 75, gdzie odbędzie się Festiwal Nauki Małego Człowieka lub w Instytucie Geochemii i Mineralogii i Petrologii Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego przy al. Żwirki i Wigury 93, gdzie na niedzielę zaplanowano Piknik Geologiczny. Na obu imprezach tajemniczy świat nauk ścisłych ma wciągnąć nasze pociechy.
- To jest taki sprawdzian dla nas samych, czy potrafimy mówić o nauce w sposób prosty i jednocześnie atrakcyjny, bo mały odbiorca jest bezlitosny. Jeśli się nudzi, to odchodzi - twierdzi Fikus.
Z kolei w sobotę i niedzielę w Auli Politechniki Warszawskiej w godz. 10-17 dzieci będą miały okazję poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu medycyny, fizyki, chemii, biologii czy dietetyki. Przygotowano aż 16 bloków tematycznych. Dla najmłodszych dzieci atrakcją będzie "Szpital pluszowego misia". Każdy uczestnik będzie mógł przebadać swojego pluszaka, zastanowić się nad tym, na co może chorować, zrobić mu zastrzyk i skonsultować to ze specjalistą.
- Taka zabawa pokazuje dzieciom, że wizyta u lekarza nie jest czymś strasznym i może być całkiem przyjemna - mówi Magdalena Fikus. Dla tych maluchów, które mają ambicję niesienia pomocy, przygotowano panel "Mały ratownik". W czasie spotkania z najnowszymi osiągnięciami z tej dziedziny będą też mogli zapoznać się dorośli. Dla nich przygotowano pokaz komunikacji telefonicznej z lekarzem kardiologiem. - To wizja tego, jak w przyszłości może wyglądać konsultacja u takiego specjalisty - tłumaczy Fikus.
Dla dzieci przygotowano też szereg widowiskowych doświadczeń i eksperymentów. Pod hasłem "Fizyka ze śmietnika" uczniowie liceum pokażą, jak przygotować ciekawe doświadczenia fizyczne, korzystając z przedmiotów, które miały wylądować w koszu na śmieci. Amatorom optycznych zagadek specjaliści wyjaśnią, jak mózg oszukuje oczy i tworzy złudzenia optyczne.
W ramach cyklu "Fascynująca chemia" amatorzy tej dziedziny nauki zobaczą pokazy eksperymentów przygotowanych przez grupę osób, która swoją prezentacją podbiła koreańską publiczność. Dzieci będzie można też łatwiej nakłonić do jedzenia zdrowych rzeczy. M.in. temu ma służyć budowanie piramidy żywieniowej.
W niedzielę również można się wybrać na Festiwal Nauki Małego Człowieka z tym, że tego dnia program festiwalu będzie nieco uboższy. Dodatkową atrakcją będzie natomiast Piknik Geologiczny, który odbędzie się w godz. 10.30-16.
Dzieci dowiedzą się m.in. tego, co rodzice leją do baku, wykonają samodzielnie odlewy skamielin, zobaczą te najciekawsze, ocenią, co jest złotem, a co nie, i dowiedzą się, skąd biorą się kubki. - Nie zabraknie upominków dla młodych naukowców. Rozdawane będą m.in. czarodziejskie ołówki i długopisy - zapowiada szefowa Rady Programowej Festiwalu.
Ale Festiwal Nauki nie jest skierowany jedynie do najmłodszych. Naukowcy chcą też zarazić swoimi dziedzinami dorosłych. Przygotowano serię ciekawych wykładów o darwinizmie. Dowiemy się z nich, czym jest darwinizm. Poznamy ewolucję mózgu ssaków.
Sześciolatki i starsze dzieci będą miały okazję zagrać z rodzicami w grę o Darwinie i same przeprowadzać procesy ewolucji. To wszystko sobotę od godz. 11 w Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. ks. Trojdena 4.
Natomiast pasjonaci historii industrialnej będą mogli tego dnia zwiedzić Muzeum Gazownictwa przy ul. Kasprzaka 25, które zwykle nie jest dostępne dla szerokiej publiczności. To jedynie wybrane propozycje weekendu z Festiwalem Nauki. Cały program można znaleźć na stronie www.festiwalnauki.edu.pl.