Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Festiwal filmowy Spectrum na Dolnym Śląsku. Znamy film otwarcia

Znamy film otwarcia Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Pierwszą edycję dolnośląskiej imprezy rozpocznie przedpremierowy pokaz "Letniego przesilenia", nowego filmu Michała Rogalskiego. Festiwal wystartuje już 11 listopada.

Share
Festiwal filmowy Spectrum na Dolnym Śląsku. Znamy film otwarcia
Źródło: Materiały prasowe
d2efj1s

Rok 1943, polska prowincja. Po klęsce pod Stalingradem coraz młodsi Niemcy trafiają do armii. Tak do Polski trafia Guido - wrażliwy, pochodzący z Hamburga 17-latek. W obcej rzeczywistości próbuje stworzyć sobie azyl przed brutalnością wojny i prostackim światem starszych wojskowych. W tym samym czasie jego rówieśnik, Romek, po stracie ojca pomaga matce, pracując na kolei. Jako pomocnik maszynisty codziennie na bocznicy widzi rzeczy odebrane wywożonym do obozów zagłady Żydom. Nie rozumiejąc istoty tragedii, patrzy na to obojętnie. Bezlitosne czasy, w które obaj zostali rzuceni, nie zmieniają faktu, że wciąż są przeżywającymi pierwsze młodzieńcze uniesienia nastolatkami. Kiedy jednak przyjdzie im wybierać między miłością a własnym bezpieczeństwem, co będzie dla nich ważniejsze?

Na ekranie, poza wcielającymi się w rolę Guido i Romka Jonasa Naya i Filipa Piotrowicza, zobaczymy również m.in. Barłomieja Topę i Agnieszkę Krukowską. Film powstawał na Dolnym Śląsku (zdjęcia powstawały w okolicy Jaworzyny Śląskiej) i otrzymał dofinansowanie w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Światowa premiera obrazu odbyła się podczas Montreal World Film Festival, gdzie zdobył on nagrodę za najlepszy scenariusz.

d2efj1s

Pierwsza część Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się między 11 a 15 listopada. Spektrum będzie dla widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najciekawsze tytuły zanim trafią one do kinowej dystrybucji.

W programie Świdnickiego Festiwalu Filmowego znajdzie się 10 pełnometrażowych fabuł oraz 10 krótkich metraży wybranych przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Motywem przewodnim pierwszej edycji imprezy będzie znaczenie obrazu w procesie tworzenia filmu fabularnego. Kolejne odsłony dedykowane będą innym elementom produkcji filmowej.

d2efj1s

Podziel się opinią

Share
d2efj1s
d2efj1s
Więcej tematów