PolskaFestiwal Dialogu Czterech Kultur

Festiwal Dialogu Czterech Kultur



Tegoroczny Festiwal Dialogu Czterech Kultur rozpoczął się w cieniu dramatycznych wydarzeń w Biesłanie, o czym nadmienił podczas inauguracji imprezy jej pomysłodawca Witold Knychalski, prezes Towarzystwa na rzecz Dialogu Kultur Łódź "Ziemia Przyszłości". Na tym tle bardziej wstrząsająco wypadła otwierająca festiwal opowieść o holokauście w wykonaniu Gesher Theatre. I z większą nadzieją, że ludzie mimo różnic potrafią się porozumieć, ruszył w Łodzi (trwający do soboty) kulturalny dialog międzykulturowy.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Źródło zdjęć: © DŁ | fot. Grzegorz Gałasiński

Legendarny Gesher Theatre, założony w Izraelu przez rosyjskich emigrantów-aktorów, prezentuje spektakl "Adam Zmartwychwstały" w cyrkowym namiocie na Starym Rynku - przedstawienie można zobaczyć jeszcze dziś, grane jest po hebrajsku i rosyjsku, ale tłumaczone na żywo.

To niekonwencjonalna opowieść o holokauście - historia Adama, niegdyś więźnia obozu koncentracyjnego, a obecnie pacjenta zakładu psychiatrycznego. W miejscu kaźni, by przeżyć, grał rolę psa komendanta. Teraz próbuje pomóc dziewczynie, która wierzy, że jest psem. Wstrząsająca historia opowiedziana w konwencji cyrku staje się mieszanką czarnego humoru z dramatem, liryki z napięciem, farsy z ekwilibrystyką. Atutem przedstawienia są aktorzy i reżyseria. Spektakl skrzy się od pomysłów, pięknych scen i rekwizytów.

W piątek w Galerii Bałuckiej otwarto wystawę obrazów młodej artystki z Niemiec Kathariny Mann pt. "Wszystko zaczyna się i kończy z kobietą". Tematem prac jest kobieta ze swoimi przeżyciami, uczuciami, wrażliwością. Jako modelki malarka wykorzystuje przyjaciółki, a nawet mamę.

Goście festiwalu mogli też oglądać wernisaż wystawy prac semestralnych oraz dyplomów studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, a także uczestniczyć w wieczorze "Tak, jak malował Pan Chagall". Złożyły się na niego spektakl Grupy Teatralnej Dziewięćsił "Czas nielegalny według Brunona Schulza" oraz spektakl pieśni, piosenek i humoru żydowskiego "W piątek wieczór" w wykonaniu Studia Piosenki Forum.

W sobotę dominowała muzyka. W Teatrze 77 bardzo udanie zaprezentował się niemiecki zespół rockowy Kind Of Blue. Na scenach przy Piotrkowskiej można było posłuchać koncertów "Vivat perkusja", "Pocztowe ABC" czy występu Brass Ensemble z arcydziełami muzyki rozrywkowej.

Także w sobotę grupa artystyczna Łódź Kaliska zaprezentowała nową instalację "Co sprawia" - nad ulicą Piotrkowską (na wysokości posesji numer 18) zawieszono cztery banery. a na mieście rozlepiono plakaty, reklamujące market "Artdom" oferujący wyposażenie mieszkania. Punktem wyjścia stała się słynna praca angielskiego prekursora pop-artu Richarda Hamiltona z 1956 r. - collage "Co sprawia, że dzisiejsze mieszkania są tak odmienne, tak pociągające?".

- Ironia losu polega na tym, że to, co było marzeniem Anglików, skarykaturowanym przez Hamiltona, tak naprawdę stało się rzeczywistością. To rzadkie zjawisko, że rzeczywistość zaczyna wyglądać jak sztuka - powiedział Marek Janiak z Łodzi Kaliskiej.

Plakat i banery zostały zrealizowane w czterech wersjach językowych - ceny towarów są w złotych, szeklach, euro i rublach, występują na nich różne kobiety, różne są gazety, których treść jednak jest taka sama. Te same są też przedmioty: kanapa, fotele, dywan, telewizor czy odkurzacz. Swoją doktrynę artyści określili mianem new-popu.

W Galerii Festiwalowej (pl. Wolności 5) otwarto natomiast wystawę malarstwa Marii Elsner-Michalski pt. "Zamki znad Loary i pałace Łodzi", która w ciekawy sposób zderza słynne francuskie zabytki z łódzkimi.

Niedzielę rozpoczęła dyskusja "Jak rozmawiać o holokauście?" poprowadzona przez Adama Szostkiewicza. W Widzewskich Domach Kultury odbył się "Total Blok Teatralny", a w Galerii Promocji Młodych "Rondo" otwarto wystawę "Oblicza Łodzi". Teatr Powszechny zaprezentował też najnowszą premierę "Dziś wieczorem Lola Blau", a na godziny wieczorne - już po zamknięciu tego numeru gazety - przygotowano koncert "Hanna Banaszak i goście". Festiwal potrwa do 11 września.

Dziś na festiwalu: * godz. 12 - Forum "Polityki". "Muzyka rockowa na styku kultur" - prowadzi Mirosław Pęczak. Instytut Europejski, ul. Piotrkowska 262/264. * godz. 12 - "Piękne oprawy w zbiorach Książnicy Łódzkiej" - wystawa i sesja popularnonaukowa. "Sztuka książki - piękne oprawy". WiM Biblioteka Publiczna im. Piłsudskiego, ul. Gdańska 100/102. * godz. 19 - Teatr Rozmaitości Warszawa - "Dybuk". Łódzkie Centrum Filmowe, ul. Łąkowa 29. * godz. 19 - Teatr Powszechny - "Dziś wieczorem Lola Blau". Teatr Powszechny, ul. Legionów 21. * godz. 20 - Gija Kanczeli "Życie bez Bożego Narodzenia". Parafia ewangelicko-augsburska św. Mateusza, ul. Piotrkowska 283. Pod wrażeniem wstrząsających wydarzeń w Biesłanie twórca postanowił poświęcić koncert pamięci ofiar tej wielkiej tragedii. * godz. 21 - Gesher Theatre (Izrael) - "Adam Zmartwychwstały". Stary Rynek.

Dariusz Pawłowski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)