Trwa ładowanie...

Federica Mogherini: od Putina zależy, czy będzie partnerem, czy przeciwnikiem

Przyszła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w niedzielę włoskiej telewizji RAI, że to od prezydenta Rosji Władimira Putina zależy, czy będzie on przeciwnikiem, czy też partnerem UE. Zarzuciła mu, że nie wywiązuje się ze swych zobowiązań.

Share
Federica Mogherini: od Putina zależy, czy będzie partnerem, czy przeciwnikiem
Źródło: AFP, Fot: Giuseppe Aresu
d1y2lwf

W wywiadzie dla głównego wydania dziennika w RAI1 obecna minister spraw zagranicznych Włoch podkreśliła, że to, jak Putin będzie postrzegany przez Unię Europejską "będzie bardzo zależeć od tego, kim on będzie chciał być".

- Jasne jest jednak to, że w tych godzinach jesteśmy świadkami eskalacji (konfliktu) na Ukrainie, a nie odprężenia. To zaś tworzy dystans między zobowiązaniami powziętymi przez samego Putina zaledwie przed kilkoma dniami, a tym co Rosja robi na wschodzie Ukrainy - oświadczyła Mogherini.

d1y2lwf

Wyjaśniła: "Będziemy zabiegać o rozwiązanie kryzysu, dla którego oczywiście nie ma rozwiązania militarnego. Trzeba znaleźć rozwiązanie polityczne, dyplomatyczne, przede wszystkim dla dobra Ukraińców i wszystkich Europejczyków".

Szefowa włoskiego MSZ, która od 1 listopada będzie następczynią Catherine Ashton, mówiła w rozmowie z telewizją publiczną, że przed UE stoją "gigantyczne wyzwania". Jako najważniejsze wymieniła zapewnienie pracy Europejczykom i pokoju na granicach.

- Europa musi być odpowiedzią dla przyszłych pokoleń - dodała Mogherini.

d1y2lwf

Podziel się opinią

Share
d1y2lwf
d1y2lwf
Więcej tematów